Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 18 listopada 2020

K. Szczerski: Możemy być pewni kontynuacji dobrych relacji polsko-litewskich

 

Mimo zmiany politycznej na Litwie możemy być pewni kontynuacji dobrych relacji polsko-litewskich – mówił w Wilnie Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, podsumowując dwudniową wizytę Andrzeja Dudy na Litwie.

 

Zobacz także: Wilno. Powołanie Rady Prezydenckiej i wizyta w parlamencie [PL/EN] Wizyta Prezydenta na Litwie [PL/EN] – Zarówno wczoraj rozmowy z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą, z nową panią przewodniczącą Sejmu Viktoriją Čmilytė-Nielsen, jak i dzisiaj z przyszłą panią premier Ingridą Šimonytė potwierdziły, że nowa koalicja rządząca na Litwie chce podtrzymać strategiczny wymiar relacji polsko-litewskich – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Podkreślił dwa obszary, „które są dla nas najbardziej istotne”. Pierwszy – wskazał – dotyczy kwestii bezpieczeństwa, więzi sojuszniczych w ramach NATO, wschodniej flanki NATO. – W kontekście zmiany politycznej, jaka zachodzi w USA (po wyborach prezydenckich – przyp. red.), ważne jest, żeby nasze kraje trzymały wspólną linię, jeśli chodzi o wagę obecności sojuszniczej na wschodniej flance NATO, żeby się wzajemnie wspierały. I taka deklaracja padła dzisiaj ze strony przyszłej pani premier Litwy – podkreślił prezydencki minister.

 

Drugi obszar współpracy, który wyróżnił Krzysztof Szczerski, to „współpraca gospodarcza szczególnie w kwestii infrastrukturalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza na osi Północ-Południe”. – W tym wymiarze kluczowa jest także polsko-litewska współpraca zarówno w obszarze transportu: Rail Baltica, Via Baltica oraz energetyki poprzez obecność Orlenu na Litwie, zapowiadanych nowych inwestycji w rafinerię w Możejkach, a także połączeń gazowych i synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą poprzez Polskę – podkreślił.

 

– To są dwa główne elementy strategicznych relacji polsko-litewskich, które nie powinny się zmieniać – powiedział Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że „nie ma w ogóle planów, żeby jakakolwiek korekta w stosunkach zaistniała po zmianie politycznej na Litwie” w wyniku październikowych wyborów.

 

W ocenie ministra Szczerskiego jest „bardzo ważne, że ta wizyta odbywa się w tym momencie, kiedy formuje się nowy rząd litewski”. – To było bardzo symboliczne, że prosto ze spotkania z Prezydentem Polski pani Šimonytė udała się na spotkanie z Prezydentem Litwy. Nawet żartowała, że w ciągu jednej godziny spotka się z dwoma Prezydentami: Polski i Litwy, co pokazuje, że jesteśmy w kluczowym momencie, jeśli chodzi o formowanie przyszłej polityki nowego gabinetu litewskiego i te rozmowy w tym kontekście były bardzo ważne – wskazał Krzysztof Szczerski. Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przyszłą premier Litwy poruszył kwestię polskiej mniejszości narodowej w tym kraju. 

 

Andrzej Duda spotkał się też z Polkami, które w niedawnych wyborach parlamentarnych do litewskiego Sejmu zdobyły mandaty: z przedstawicielkami partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin oraz z posłanką współrządzącej liberalnej Partii Wolności, Eweliną Dobrowolską.

 

– Posłanki reprezentują dwie strony polityczne, ale łączy ich to, że są Polakami z Litwy, i ta rozmowa jest bardzo ważna ze względu na przeszłe relacje obu krajów na poziomie parlamentarnym – podkreślił Krzysztof Szczerski.

 

Andrzej Duda w środę złożył też wieńce przed pomnikiem upamiętniającym ofiary walki o niepodległość Republiki Litewskiej na Cmentarzu Antakalnis oraz na cmentarzu na Rossie przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka. Wieniec złożono też w centralnej kaplicy na Rossie, gdzie przed rokiem zostali pochowani ekshumowani powstańcy styczniowi.

 

– W tych wszystkich miejscach Panu Prezydentowi towarzyszył minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius, co jest bardzo istotnym gestem ze strony obecnych władz litewskich – podkreślił Krzysztof Szczerski.(PAP/AW)

 

Wilno | Minister Krzysztof Szczerski podsumowuje wizytę Prezydenta RP na Litwie

Poleć znajomemu