Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 26 listopada 2020

Prezydent RP rozmawiał z Prezydent elekt Republiki Mołdawii

O powyborczej atmosferze, sytuacji geopolitycznej oraz europejskich aspiracjach Republiki Mołdawii Prezydent RP Andrzej Duda rozmawiał z Prezydent elekt Republiki Mołdawii Maią Sandu.


Prezydent Duda pogratulował Prezydent elekt zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 15 listopada. Podkreślił, że jej wybór na urząd Prezydenta Republiki Mołdawii Polska odbiera jako jasny sygnał społeczeństwa mołdawskiego, które oczekuje zwrotu w polityce państwa w kierunku wzmocnienia rządów prawa i demokracji. Prezydent RP zadeklarował wsparcie Polski w proeuropejskich dążeniach Republiki Mołdawii. Zwrócił też uwagę na potrzeby polskiej mniejszości narodowej.

Prezydent Duda ponowił zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce w dogodnym terminie po opanowaniu sytuacji związanej z pandemią COVID-19.

W listopadowych wyborach prezydenckich w Republice Mołdawii, Maia Sandu zajęła pierwsze miejsce w pierwszej turze z wynikiem 36,16% wśród ośmiu kandydatów. Jej konkurentem w drugiej turze był urzędujący prezydent Igor Dodon. Sandu wygrała drugą turę 15 listopada otrzymując ponad 57% głosów, przy rekordowej frekwencji wynoszącej blisko 53%. Urząd prezydenta Republiki Mołdawii obejmie 23 grudnia br.

 

 

Poleć znajomemu