Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 11 grudnia 2020

Min. Szczerski: Treść konkluzji dotyczącej budżetu UE Prezydenta zadowala

– Pan Prezydent oczekiwał dwóch rzeczy po porozumieniu, które miało być zawarte w Brukseli: po pierwsze, żeby przywrócić prymat traktatów, po drugie: żeby Unia była nadal Unią wolnych narodów i równych państw, tzn. żeby właścicielem Unii Europejskiej pozostały państwa członkowskie. Te konkluzje w takim kształcie te dwie zasady realizują – powiedział w piątek Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, odnosząc się do dwugłosu ws. budżetu unijnego koalicjantów. Jak dodał podczas rozmowy w RMF FM, „treść konkluzji Pana Prezydenta zadowala”. 
 

Podczas odbywającego się w Brukseli szczytu UE doszło w czwartek do porozumienia przywódców unijnych w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy. Premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku wskazał, że to podwójny sukces, bo Polska otrzyma 770 mld zł, po drugie te pieniądze są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami, a konkluzje Rady Europejskiej blokują możliwość zmiany tych zasad w przyszłości „wbrew Polsce”. Dodał, że Komisja Europejska będzie zobowiązana do stosowania kryteriów dokładnie odpowiadających konkluzjom RE.

 

W konkluzjach szczytu dot. budżetu UE zawarto m.in. zapisy dotyczące tzw. mechanizmu praworządności. Jeden z nich stanowi, że budżet UE, włączając Next Generation EU (instrument odbudowy), musi być chroniony przed wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów. Kolejny z zapisów stanowi natomiast, że samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich.

 

Minister Szczerski poinformował też, że po Nowym Roku powstanie zespół, który zajmie się legislacją dotyczącą sędziów pokoju. Rozmawiali o tym w październiku Prezydent Andrzej Duda i Paweł Kukiz, którego ugrupowanie zgłasza postulat powołania sędziów pokoju.

 

– Prezydent planuje w najbliższym czasie powołanie specjalnego zespołu, który będzie opracowywał legislację dotyczącą sędziów pokoju – powiedział minister. – Do tej pory przeprowadził konsultacje i niestety opinie są bardzo różne. To nie jest tak, że jest powszechna zgoda na ten pomysł Pawła Kukiza.

 

Szef Gabinetu Prezydenta potwierdził też, że w zespole zasiądzie przedstawiciel wskazany przez Pawła Kukiza. Pytany, czy ze strony Prezydenta na czele zespołu stanie córka Prezydenta, a także jego społeczna doradczyni Kinga Duda, minister odpowiedział, że nie wie, jakie będą decyzje personalne. (PAP)

Poleć znajomemu