Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 20 grudnia 2020

Szef BBN z ambasadorem Niemiec m.in. o przyszłości NATO i historii

Przyszłość NATO była tematem spotkania szefa BBN Pawła Solocha z ambasadorem Niemiec Arndtem Freytagiem von Loringhovenem. Stanowisko Niemiec jest zbieżne z polskim – komentował Paweł Soloch. Poinformował, że podczas rozmowy poruszono też kwestie historyczne.

 

– Pierwszy raz spotkałem się z Freytagiem von Loringhovenem podczas mojej wizyty w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli w styczniu 2017 r., kiedy pełnił on funkcję asystenta sekretarza generalnego ds. wywiadu i bezpieczeństwa. Z tej racji szczególnie bliska jest mu tematyka bezpieczeństwa – powiedział Paweł Soloch, który w piątek rozmawiał z ambasadorem Niemiec.

 

Przekazał, że „ważnym tematem dyskusji była przyszłość NATO, nie tylko w perspektywie kolejnego szczytu Sojuszu”. – Trwa proces NATO 2030, możliwa jest aktualizacja koncepcji strategicznej z 2010 r.; poza tym niezwykle ważne jest dokończenie wojskowej adaptacji Sojuszu – zauważył szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

 

– W tym kontekście omawialiśmy opublikowany niedawno raport Grupy Refleksji ds. wzmocnienia wymiaru politycznego Sojuszu, powołanej przez sekretarza generalnego NATO. W pracach nad nim szczególnie aktywna była nasza przedstawicielka, Anna Fotyga, a także były niemiecki minister obrony Thomas de Maiziere, który reprezentował stanowisko zbieżne z naszym – podkreślił Paweł Soloch.

 

Dodał, że wspólne stanowisko oraz współpraca Polski i Niemiec mają również duże znaczenie w kontekście nowego otwarcia w relacjach transatlantyckich po wyborach w USA.

 

– Cieszy mnie, że pan ambasador potwierdził, że Polska – obok Francji – pozostaje najbliższym europejskim partnerem Niemiec. Strona niemiecka przywiązuje też duże znaczenie do współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Jesteśmy zainteresowani ożywieniem tego formatu, zwłaszcza, że w przyszłym roku przypada 30. rocznica współpracy w ramach Trójkąta – powiedział minister Soloch.

 

Zobacz także: 50. rocznica wizyty Kanclerza RFN Willy’ego Brandta w Warszawie – W dyskusji poruszyliśmy też kwestie historyczne. To ważne, aby w naszych dwustronnych relacjach otwarcie dyskutować o trudnej historii, ale też o pojednaniu polsko-niemieckim. Kilka dni temu minęło 50 lat od wizyty kanclerza federalnego Willy'ego Brandta w Warszawie, kiedy RFN uznały granice na Odrze i Nysie – przypomniał Paweł Soloch.

 

Podkreślił, że „Szef Gabinetu Prezydenta RP oraz szef urzędu prezydenta Niemiec złożyli wieńce przy pomniku Bohaterów Getta oraz pomniku Powstania Warszawskiego”. (PAP)

Poleć znajomemu