Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 8 stycznia 2021

P. Ćwik: W najbliższych tygodniach Prezydent powoła radę ds. ochrony zdrowia

Prezydent Andrzej Duda powoła w najbliższych tygodniach złożoną z ekspertów radę poświęconą tematyce ochrony zdrowia – poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik. Jak dodał, planowane jest również powołanie gremiów zajmujących się m.in. ochroną środowiska czy sprawami młodzieży.

Zobacz także: Nominacje w Kancelarii Prezydenta RP

 

Kilka dni temu Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w kierownictwie kancelarii; na stanowisko zastępcy szefa KPRP powołał sekretarza stanu w KPRP Piotra Ćwika.

 

Minister Ćwik pytany, jakie cele stawia przed sobą jako wiceszef KPRP, odpowiedział: – Realizację tych zadań, jakie pan Prezydent przede mną postawił. Po pierwsze, jako sekretarz stanu, dalsze nadzorowanie Narodowej Rady Rozwoju i to jest proces, który będzie trwał, z uwagi na powoływanie kolejnych rad, które będą funkcjonowały w nowej formule.

 

Prezydencki minister przypomniał, że poprzednia Narodowa Rada Rozwoju zakończyła swe funkcjonowanie wraz z końcem pierwszej kadencji Prezydenta. – Poprzednia Narodowa Rada Rozwoju funkcjonowała w formule poszczególnych sekcji i na czele tej Rady stał sekretarz, który kierował pracami całości – tłumaczył Ćwik. Jak wyjaśnił, obecnie kształt Rady zostanie „trochę przeformułowany”, powstanie kilka „mniejszych, bardziej mobilnych ciał”, które będą w sposób ekspercki doradzały Prezydentowi oraz przygotowywały propozycje zmian legislacyjnych w poszczególnych obszarach.

 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP przypomniał, że kilka tygodni temu Andrzej Duda powołał już Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Jej szefem został b. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Piotr Ćwik zapowiedział, że w ramach NRR zostaną również powołane kolejne ciała poświęcone innym zagadnieniom.

 

– Na pewno jedną z wiodących będzie w ramach NRR rada, która będzie się zajmowała sprawami ochrony zdrowia. W naturalny sposób to jest bardzo istotne, patrząc na to, z czym się mierzymy od prawie roku, jeśli chodzi o pandemię i o wszystkie ważne dla Polaków kwestie związane z ochroną zdrowia – podkreślił Piotr Ćwik.

 

Pytany, kiedy zostanie powołana rada zajmująca się tematyką ochrony zdrowia, odparł, że to „pewnie kwestia najbliższych tygodni”. Trwają teraz prace, chcemy cały pakiet przygotować i kolejne rady sukcesywnie będą przez pana Prezydenta powoływane – podkreślił. Zaznaczył, że obecnie trwają szerokie konsultacje dotyczące tworzenia zaplecza eksperckiego w poszczególnych radach.

 

Pytany, jakimi tematami będą zajmowały się kolejne, odparł: – Niewątpliwie ważnym obszarem jest kwestia dotycząca ochrony środowiska, energii i zasobów naturalnych. (...) Oprócz tego na pewno rada do spraw młodzieży – dodał. Podkreślił, że trwają już konsultacje z tym związane z udziałem prezydenckich doradców: Kingi Dudy oraz Łukasza Rzepeckiego.

 

W ramach cyklu „Młodzi w Pałacu” odbywają się spotkania organizowane przez KPRP poświęcone tematyce młodych ludzi. „Młodzi w Pałacu” to platforma dialogu o sprawach i przyszłości młodych ludzi; obejmuje cykl spotkań i konsultacji z przedstawicielami młodego pokolenia, poznanie ich problemów oraz wspólne znalezienie pomysłów na ich rozwiązanie.

 

Narodowa Rada Rozwoju to gremium konsultacyjno-doradcze przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Założeniem NRR jest stworzenie płaszczyzny dla debaty programowej nt. rozwoju Polski i wypracowanie stanowisk wykraczających poza horyzont bieżącej polityki. Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. NRR składała się dotychczas z sekcji poświęconych m.in. kwestiom bezpieczeństwa, obronności i polityki zagranicznej czy kultury, tożsamości narodowej, polityki historycznej.(PAP/AW)

 

Poleć znajomemu