Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 17 stycznia 2021

Min. Spychalski o protestach przedsiębiorców: sytuacja wielu branż – trudna

Sytuacja wielu branż jest trudna, podbramkowa. Trzeba pomagać, szukać odpowiednich rozwiązań, które w tej trudnej sytuacji dadzą możliwość przetrwania jak największej grupie przedsiębiorstw – powiedział minister Błażej Spychalski.


Pytany w Polsat News o pojawiające się coraz częściej protesty przedsiębiorców przeciw rządowym obostrzeniom związanym z koronawirusem Błażej Spychalski powiedział: „oczywiście sytuacja jest trudna, sytuacja jest skomplikowana – wszyscy o tym wiemy”.

 

– Nigdy w historii nowożytnej nie było takiej sytuacji, żeby państwa musiały się mierzyć z taką sytuacją pandemiczną, że trzeba zamykać gospodarkę – z sytuacją, gdzie przede wszystkim trzeba skupić się na ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego – mówił prezydencki rzecznik.

 

Zaznaczył, że „częściowo zamknięta gospodarka powoduje, że są problemy w różnego rodzaju firmach”. – Państwo jest od tego, rząd jest od tego, żeby reagować na te kwestie. Tylko podchodźmy do wszystkiego z rozsądkiem i racjonalnością. Tam, gdzie są jakieś błędy czy niedopatrzenia, powinniśmy to naprawiać - i to nie ulega wątpliwości – przekonywał.

 

Minister zwrócił uwagę, że „funkcjonujemy w warunkach ograniczonych możliwości”. – Przecież to nie jest tak, że państwo może w nieskończoność finansować postój przedsiębiorstw. Musimy czynić wszystko, żeby jak najszybciej te przedsiębiorstwa mogły zacząć funkcjonować na nowo. I teraz dochodzimy do tego, co się niedawno rozpoczęło – Narodowy Program Szczepień – bo nikt nie ma wątpliwości, że tylko poprzez szczepienia możemy ostatecznie pokonać koronawirusa – argumentował.

 

Jego zdaniem powinniśmy czynić wszystko, żeby ten Narodowy Program Szczepień się powiódł, by jak najszybciej wyszczepić jak największą grupę ludzi i żebyśmy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania. – Dziś sytuacja wielu branż jest trudna, powiedziałbym – podbramkowa – ocenił minister i zaapelował, by tym branżom pomagać.


Zobacz także: Spotkanie z przedstawicielami branży przewoźników autokarowych Prezydent spotkał się z przedstawicielami branży przewoźników autokarowych – Z doświadczenia ostatnich dni mogę powiedzieć, że niedawno do pana Prezydenta zgłosiła się branża przewozów autokarowych. Branża, która jest bardzo dużą branżą – to jest potentat na rynku europejskim. Polacy właściwie rynek europejski w jednej czwartej opanowali. I ta branża była w bardzo trudnej sytuacji w związku z umowami leasingowymi, które mają zaciągnięte – mówił Błażej Spychalski.

 

Dodał, że ta branża nie chciała, żeby państwo finansowało im leasing, żeby to spłaciła. – Ta branża mówiła tak: drodzy państwo, dajcie nam instrument, żebyśmy mogli np. poprzez pożyczki ten leasing sobie spłacać – powiedział. – Wypracowaliśmy konkretne rozwiązanie ze stroną rządową, z Agencją Rozwoju Przemysłu – i taki instrument dla tej branży został stworzony, dzięki któremu może ona dalej funkcjonować, może przetrwać – podkreślił prezydencki rzecznik.


–  Trzeba pomagać, trzeba szukać odpowiednich rozwiązań, trzeba szukać takich instrumentów, które w tej trudnej sytuacji dadzą możliwość przetrwania jak największej grupie przedsiębiorstw – przekonywał Błażej Spychalski.
(PAP)
 

Poleć znajomemu