Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 18 stycznia 2021

Minister Krzysztof Szczerski: Rozmowa była długa i trudna

Minister i ambasador stoją na tle witryny z książkami

Spotkanie Ministra Krzysztofa Szczerskiego z Ambasador Wielkiej Brytanii Anną Clunes

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski, który w poniedziałek spotkał się z Ambasador Wielkiej Brytanii Anną Clunes w sprawie pozostającego w śpiączce Polaka, stwierdził, że rozmowa była długa i trudna. Poinformował, że rozmawiał też m.in. z Ambasadorem RP w Londynie.


– Odbyłem dziś długą rozmowę z Ambasador Wielkiej Brytanii Anną Clunes o sprawie naszego Rodaka. Nie ukrywam, że rozmowa była trudna, rozmawiałem także z Ambasadorem RP w Londynie. Jestem cały czas w kontakcie z polskimi konsulami, którzy są na miejscu w Plymouth – poinformował Krzysztof Szczerski w poniedziałek wieczorem na Twitterze.

 

Minister spotkał się w poniedziałek z Ambasador Wielkiej Brytanii na polecenie Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Sprawa dotyczy R. S. – mężczyzny w średnim wieku (jego personalia nie są publikowane ze względu na dobro rodziny), który od kilkunastu lat mieszka w Anglii i który 6 listopada 2020 roku doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.

 

15 grudnia ub.r. Sąd Opiekuńczy orzekł, że w obecnej sytuacji podtrzymywanie życia mężczyzny nie jest w jego najlepszym interesie i w związku z tym odłączenie aparatury podtrzymującej życie będzie zgodne z prawem, zaś mężczyźnie należy zapewnić opiekę paliatywną, by do czasu śmierci zachował jak największą godność i jak najmniej cierpiał. W ubiegłym tygodniu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ponownie nie przyjął skargi złożonej przez rodzinę mężczyzny, a to pozwala szpitalowi ponownie odłączyć podawanie mu pożywienia i wody.

 

Polskie MSZ trzykrotnie występowało już z wnioskiem wspierającym skargę polskiej części rodziny chorego do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, gdzie wnioskowano o zastosowanie środka tymczasowego tak, by można było kontynuować sztuczne odżywianie. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w bardzo osobistym liście zwróciła się do spikera Izby Gmin. (PAP)

Poleć znajomemu