przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 23 lutego 2016

Minister Szczerski w "Jedynce": III RP była zbudowana bez prawdy

Komentując ujawnione przez IPN teczki TW „Bolek” minister Krzysztof Szczerski w radiowej Jedynce podkreślił, że od nas samych zależy, jak to będzie komentowane na świecie. – My będziemy musieli światu opowiedzieć tę historię. Możemy ją opowiedzieć tak, żeby pokazać skomplikowane losy Polski, a możemy tak, jak dzisiaj próbuje opozycja, włączając tę historię w bieżącą walkę polityczną, niszcząc de facto obraz Polski za granicą po to tylko, żeby zaszkodzić obecnemu rządowi – mówił minister.

 

Jak dodał, sprawa ta ma dwa wymiary. – Jeden historyczny, z tamtych czasów. To jest sprawa między ludźmi, którzy tworzyli opozycję i jeżeli ktokolwiek może w tej sprawie osądzić Lecha Wałęsę w sposób pełny, to państwo Gwiazdowie, Kornel Morawiecki, Antoni Macierewicz, wszyscy ci, którzy walczyli niezłomnie z komunizmem w tamtych czasach – mówił Krzysztof Szczerski.

 

Drugim wymiarem tej sprawy, w opinii ministra dużo ważniejszym, jest historia III RP. – Przez tyle lat wmawiano, że sprawa teczek jest zamknięta, że one nie istnieją, że ludzie którzy wtedy funkcjonowali w aparacie bezpieczeństwa po 1989 roku stali się lojalnymi obywatelami III RP. Okazuje się, że tak nie było – stwierdził minister Szczerski. – To pokazuje, że zaniechanie rozliczenia prawdy ciągnie się do dzisiaj. Dzisiaj widać, że III RP była zbudowana bez prawdy – dodał.

 

Minister namawiał także do sięgnięcia po "Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, książkę która została wybrana na lekturę Narodowego Czytania w 2016 r. Jak mówił, warto to zrobić m.in. po to, by napawać się możliwościami języka polskiego, bo powieść jest pełna emocji i obrazów malowanych słowem.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.