Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 27 stycznia 2021

Prezydent przekaże przesłanie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Prezydent Andrzej Duda przekaże specjalne przesłanie z okazji obchodów przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu – powiedział Minister Wojciech Kolarski. Dodał, że z powodu pandemii obchody będą miały charakter wirtualny.

 

Minister Kolarski przypomniał, że w 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia – dzień wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau – Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Jak dodał, tego dnia co roku na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau odbywały się uroczystości, jednak w tym roku – z powodu pandemii – będą one miały charakter wirtualny.

 

– W związku z tą uroczystością i tym dniem Prezydent przygotował specjalne przesłanie. To przesłanie zostanie pokazane w czasie uroczystości przygotowanej przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, ale zabrzmi również w czasie wirtualnego upamiętnienia przygotowanego przez World Jewish Congress – Światowy Kongres Żydów – poinformował.

 

Prezydencki minister podkreślił, że wirtualne upamiętnienie organizowane przez Światowy Kongres Żydów odbywa się we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

 

Dodał, że przesłanie Andrzeja Dudy „będzie brzmiało razem ze świadectwami ocalałych, a także z głosami innych polityków, innych prezydentów: prezydenta Niemiec - Franka-Waltera Steinmeiera i prezydenta Izraela Reuwena Riwlina”.

 

Wojciech Kolarski, pytany o szczegóły prezydenckiego przesłania, powiedział, że „państwo polskie ma szczególną misję, bo hitlerowska III Rzesza właśnie na terenie okupowanej Polski zbudowała obozy śmierci”.

 

– To tutaj, Niemcy na ziemi, która była przez setki lat domem dla Żydów, stworzyli obozy koncentracyjne, obozy zagłady. Państwo polskie wobec społeczności międzynarodowej wypełnia szczególną misję zachowania świadectw zagłady, świadectw ludobójstwa, miejsc, w których doszło do jednych z największych czy największych zbrodni w dziejach ludzkości" – podkreślił prezydencki minister.

 

Jak dodał, przesłanie w czasach pandemii jest świadectwem tego, iż bez względu na okoliczności pamięć jest przechowywana i przekazywana dalej, „pamięć o wszystkich ofiarach Holokaustu, ale też o wszystkich ofiarach Auschwitz, symbolu Holokaustu”, w którym byli mordowani Żydzi, ale także Polacy i przedstawiciele innych narodowości.

(PAP)

Poleć znajomemu