Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 2 lutego 2021

Uroczyste przekazanie Gminie Nowy Dwór zabytkowej chorągwi z 1925 r.

  |   Uroczyste przekazanie Gminie Nowy Dwór zabytkowej chorągwi z 1925 r. Fot. Edyta Chociej Uroczyste przekazanie Gminie Nowy Dwór zabytkowej chorągwi z 1925 r. Fot. Edyta Chociej Uroczyste przekazanie Gminie Nowy Dwór zabytkowej chorągwi z 1925 r. Fot. Edyta Chociej Uroczyste przekazanie Gminie Nowy Dwór zabytkowej chorągwi z 1925 r. Fot. Edyta Chociej

Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot wziął udział w uroczystym przekazaniu Gminie Nowy Dwór, przez ks. Proboszcza kanonika Jana Trochima, odnalezionej zabytkowej chorągwi Miasta i Magistratu Nowego Dworu z 1925 roku. Uroczystość miała miejsce w nowodworskim kościele Świętego Jana Chrzciciela.

 

Zobacz także: Do uczestników uroczystości przekazania zabytkowej chorągwi Nowego Dworu z 1925 r. Minister odczytał list Prezydenta RP. – Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym czasie obchodów jubileuszu stulecia odrodzenia się, obrony i odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej społeczność lokalna przeżywa tak niezwykłe wydarzenie. W dniu święta Matki Boskiej Gromnicznej, tak głęboko wrośniętego w naszą polską obyczajowość, ta odnaleziona chorągiew z 1925 roku staje się znakiem całej długiej historii tego miejsca i ludzi je zamieszkujących – napisał Andrzej Duda.

 

Gmina Nowy Dwór - gmina wiejska, położona jest na północno-wschodnich krańcach powiatu sokólskiego, na granicy Polski z Republiką Białorusi, w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Siedzibą Gminy jest dawne miasto Nowy Dwór. 

 

Nowy Dwór powstał na przełomie XV i XVI wieku. Miasteczkiem został prawdopodobnie w latach 30-tych XVI wieku. W 1578 r. król Stefan Batory nadał przywilej na prawo miejskie magdeburskie oraz herb. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku Nowy Dwór zaliczono do miast w powiecie sokólskim, województwa białostockiego. Prawa miejskie stracił w 1934 r. na skutek reformy administracyjno-miejskiej, której zadaniem było ujednolicenie statusu różnych miejscowości.
 

Poleć znajomemu