przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 25 lutego 2016

Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków”

  |   Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego Konferencja w Sejmie „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” z udziałem ministra Wojciecha Kolarskiego

W czwartek w Sejmie odbyła się konferencja „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zobacz także: List prezydenta z okazji obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych Spotkanie w sprawie akcji „Wyklęci-Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym Bohaterom”

 

Uczestniczył w niej Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski, który odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. "Powstanie antykomunistyczne wyróżnia niezwykły dramatyzm. Żołnierze Wyklęci stanęli zbrojnie wobec całej potęgi sowieckiego imperium. Stanęli w obronie rodaków poddanych terrorowi przez nową władzę" - napisał prezydent. "Zwyciężali w wielu potyczkach z przeważającymi siłami nieprzyjaciela, rozbijali areszty i komisariaty, karali donosicieli. Niezłomni zdawali sobie jednak sprawę, że nie mają szans na trwałe zwycięstwo. Niektórzy żyli nadzieją na pomoc dla Polski ze strony aliantów, zmianę sytuacji geopolitycznej, lecz ta rozwiała się szybko. Walczyli w obronie honoru wojskowego i ludzkiej godności, walczyli już nie o życie w niepodległym państwie, lecz o prawo do śmierci za Polskę. Walczyli mężnie i umierali z jej imieniem na ustawach" - czytamy w liście.

 

Konferencja poświęcona była losom członków antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny walczyli z komunistycznymi władzami. Wydarzenie odbyło się na kilka dni przed obchodzonym 1 marca Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczestniczyli w nim weterani powstania antykomunistycznego m.in. gen. brygady Jan Podhorski "Zygzak". Konferencja rozpoczęła się od wkroczenia do Sali Kolumnowej grupy rekonstrukcyjnej w strojach "leśnych". Zebrani skandowali "cześć i chwała bohaterom". (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.