Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 25 lutego 2021

Minister Szczerski na Forum 590: Prezydent otwiera drzwi do zagranicznej ekspansji polskiego biznesu

Otwieranie drzwi do zagranicznej ekspansji polskiego biznesu – tak o jednym z zadań dyplomacji gospodarczej Andrzeja Dudy mówił prezydencki minister Krzysztof Szczerski podczas Forum 590, które odbywa się pod hasłem „Ekspansja szansą polskiej gospodarki – Chiny, Indie, Afryka”.

 

Jak rozdysponować polskie żetony w globalnej grze ekonomicznej, czyli jak myśleć globalnie i działać konkretnie dla wsparcia ekspansji polskiego biznesu na rynkach wschodzących – dziś dyskutowałem w ramach Kongresu 590, prezentując dyplomację gospodarczą Prezydenta RP Andrzeja Dudy – podsumował na Twitterze Krzysztof Szczerski.

 

Podczas Forum 590 Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta podkreślał, że gospodarka i wsparcie polskiego biznesu to ważny komponent zagranicznych wizyt Andrzeja Dudy.

 

– Otwieramy te drzwi metodą rozmów politycznych – mówił Krzysztof Szczerski. Jak dodał, poparcie Prezydenta przekłada się na konkrety dla przedsiębiorców.

 

– Z jednej strony na przykład, jeśli chodzi o państwa, jest to wymiana wizyt między Polską i Kazachstanem, która otworzyła także Kazachstan na polskie inwestycje. Kilka naszych firm mogło dzięki temu otworzyć swoje produkcje w tym kraju. To była decyzja, która wynikała z dobrych relacji politycznych między prezydentami obu krajów. Z drugiej strony Bliski Wschód i kwestia współpracy w zakresie wojskowości, chociażby z Jordanią – wyliczał prezydencki minister.

 

Krzysztof Szczerski argumentował, że prezydenckie wizyty za granicą to także bezpośrednie umowy gospodarcze.

 

– Nie byłoby otwarcia na przykład rynku meksykańskiego dla Polski, gdyby nie wizyta Prezydenta w tym kraju i podpisanie umów, które otwierały możliwości. Umów dotyczących wszystkich tych rzeczy, które ułatwiają inwestowanie – powiedział minister.

 

Krzysztof Szczerski dodał, że Prezydent koncentruje się również na promocji polskiego biznesu za granicą. Przywołał liczne przykłady forów gospodarczych towarzyszących podróżom głowy państwa, a także wizytom zagranicznych przywódców w Polsce. Prezydencki minister przypomniał ponadto, że Andrzej Duda wspiera również polskie start-upy, zabierając ich przedstawicieli na pokład prezydenckiego samolotu.

 

Forum 590 to odpowiedź organizatorów Kongresu 590 na pandemiczne ograniczenia. Twórcy wydarzenia mają nadzieję, że jesienią wydarzenie odbędzie się w formule stacjonarnej.

Poleć znajomemu