Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 26 lutego 2021

W poniedziałek Prezydent uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

żołnierz ze sztandarem wojska polskiego w sali kolumnowej, w tle uczestnicy uroczystości stoją na baczność

W poniedziałek Prezydent Andrzej Duda uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych; wręczy odznaczenia weteranom podziemia antykomunistycznego oraz osobom, które przyczyniły się do zachowania pamięci o tych wydarzeniach – przekazał minister Wojciech Kolarski.

 

– W tym roku jest to dzień wyjątkowy, bo mamy 70. rocznicę egzekucji członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – wydarzenia, które stało się powodem wybrania właśnie 1 marca na ustanawiania dnia pamięci o członkach powstania antykomunistycznego. Mamy też 10. rocznicę ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – powiedział minister.

 

Zobacz także: Przesłanie Prezydenta z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 1 marca wręczenie nominacji generalskich Wojciech Kolarski zaznaczył, że dla Prezydenta Dudy będzie to też szczególny dzień, ponieważ jako minister w Kancelarii Prezydenta RP został on upoważniony przez ówczesnego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do reprezentowania w Sejmie stanowiska głowy państwa w sprawie projektu ustawy ustanawiającej ten dzień. Lech Kaczyński był inicjatorem ustanawiania 1 marca Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych; prezydencki projekt ustawy w tej sprawie wpłynął do Sejmu 1 marca 2010 r.; został uchwalony w lutym 2011 r., Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją kilka dni później.

 

 

W poniedziałek Prezydent Duda uczci pamięć żołnierzy wyklętych i tysięcy osób zaangażowanych w podziemie antykomunistyczne. Jak zapowiedział Wojciech Kolarski, o godz. 20, czyli dokładnie wtedy, gdy 70 lat temu wykonano egzekucję na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Prezydent zapali znicz w miejscu egzekucji, czyli w areszcie śledczym na ul. Rakowieckiej w Warszawie.

 

Wcześniej, przed południem Prezydent będzie w „Willi Jasny Dom” w warszawskich Włochach. – To jest miejsce, które w latach 40-tych było miejscem kaźni; miejsce, przez które m.in. przeszedł rotmistrz Witold Pilecki i setki polskich patriotów. Ślady kaźni są do dzisiaj widoczne w piwnicach, na ścianach piwnic „Willi Jasny Dom” – mówił Wojciech Kolarski. Zaznaczył, że miejsce to zostało odzyskane dla pamięci dzięki oddolnej, obywatelskiej inicjatywie.

 

– Prezydent odwiedzi to miejsce, by pokazać, że święto Żołnierzy Wyklętych jest z jednej strony wynikiem aktywności państwa polskiego, a z drugiej stało się ono świętem właśnie dlatego, że pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego została przywrócona dzięki środowisku historyków, rekonstruktorów, ale także dzięki lokalnym inicjatywom – podkreślił minister.

 

Jak dodał, po południu w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy odznaczenia „ostatnim żyjącym weteranom podziemia antykomunistycznego, a także osobom, które przyczyniły się do zachowania pamięci o tych wydarzeniach”.

Wśród osób, którym Prezydent nadał odznaczania państwowe, znalazł się m.in. Witalis Skorupka pseudonim „Orzeł”, uczestnik Wojny Obronnej 1939 roku, żołnierz ZWZ-AK, który po wojnie służył pod rozkazami Jana Ponikowskiego pseudonim „Czort”; w 1945 roku został skazany na karę śmierci.

 

Prezydent nadał też Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Marlenie Piekarskiej-Olszówce, prezes Fundacji „Willa Jasny Dom”, która popularyzuje wiedzę na temat antykomunistycznego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony corocznie 1 marca od 2011 roku. Został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Data ta została wybrana jako upamiętnienia faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

(PAP)

 

Poleć znajomemu