przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 25 lutego 2016

"Prezydentowi zależy, by w RBN byli przedstawiciele wszystkich partii parlamentarnych"

Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy na tym, by w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego zasiadali przedstawiciele wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie i członkowie rządu odpowiedzialni za bezpieczeństwo - powiedział w czwartek szef BBN Paweł Soloch.

 

W połowie lutego prezydent zapowiedział zwołanie Rady "w najbliższym czasie" i zadeklarował, że będą w niej reprezentowane wszystkie siły polityczne.

 

- Prezydentowi zależy na tym, żeby przedstawiciele wszystkich sił, partii politycznych, które są reprezentowane w parlamencie, uczestniczyli w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Oprócz nich, członkowie rządu – osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju, realizujące politykę bieżącą w tym względzie – powiedział minister Soloch.

 

W poprzednich kadencjach szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego był sekretarzem Rady. Obradowała ona w siedzibie Biura.

 

Paweł Soloch podkreślił, że Rada jest organem doradczym prezydenta, ale nie opiniującym. - To nie są ludzie, którzy przychodzą opiniować politykę prezydenta czy władz państwowych, tylko, żeby radzić prezydentowi w kwestiach bezpieczeństwa, więc skład jest zupełnie dowolny, ale zgodnie z deklarowaną wolą pana prezydenta, członkami Rady mają być również przedstawiciele opozycji - powiedział szef BBN.

 

Minister Soloch nie odpowiedział na pytanie, kiedy RBN się zbierze. Dopytywany, czy Rada zbierze się przed szczytem NATO w Warszawie, który jest planowany na początek lipca, zapewnił, że posiedzenie odbędzie się przed tegoroczną Wielkanocą.

 

- Rada będzie miała taką, mniej więcej, koncepcję jak dotychczas - tak, żeby wszystkie siły polityczne były w niej reprezentowane, czyli, żeby miała ona charakter pluralistyczny. To dla mnie ważne, dlatego, że jako prezydent chciałbym, żeby wysłuchać w tych sprawach, które staną na Radzie, stanowiska wszystkich stron sceny politycznej - mówił prezydent 13 lutego. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.