Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 3 marca 2021

W czwartek spotkanie prezydenckich doradców w ramach Trójkąta Lubelskiego

Fasada Belwederu i fragment dziedzińca

Podczas pierwszego spotkania prezydenckich doradców w ramach Trójkąta Lubelskiego chcemy omówić sytuację bezpieczeństwa flanki wschodniej, szczególnie w kontekście Białorusi, ale także omówić perspektywy zacieśnienia współpracy z Ukrainą – zapowiada szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.
 

Trójkąt Lubelski to forum współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą, którego powołanie ogłoszono w lipcu 2020 r. podczas spotkania szefów MSZ tych trzech państw. Przewidywane były wówczas regularne spotkania ministrów spraw zagranicznych, urzędników MSZ oraz przedstawicieli innych instytucji Polski, Litwy i Ukrainy.

 

W czwartek odbędzie się spotkanie w ramach Trójkąta Lubelskiego, w którym uczestniczyć będą prezydenccy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, Litwy i Ukrainy. – Szefów delegacji z Litwy i Ukrainy przyjmie też Prezydent Andrzej Duda, któremu zależy na podkreśleniu znaczenia tej inicjatywy – powiedział Paweł Soloch.

 

Szef BBN przypomniał, że w 2019 r. – w 450. rocznicę zawarcia unii lubelskiej – doszło do spotkania Prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy, którego konsekwencją była inicjatywa ministrów spraw zagranicznych trzech państw powołania trójkąta lubelskiego.

 

– Podczas czwartkowych rozmów będziemy chcieli omówić m.in. kwestie naszych wzajemnej relacji, sytuacji bezpieczeństwa w regionie – szczególnie w kontekście naszego wspólnego sąsiada, Białorusi, ale także omówić perspektywy zacieśnienia współpracy Ukrainy ze strukturami euroatlantyckimi – zapowiedział prezydencki minister. – Będziemy też zabiegać, aby kwestie bezpieczeństwa flanki wschodniej, konfliktu na Ukrainie, sytuacji na Białorusi były mocno podkreślane w wymiarze międzynarodowym – dodał.

 

Szef BBN zaznaczył, że do spotkania dochodzi w trudnych warunkach pandemicznych, co – w jego ocenie – jest dowodem „wagi, jaką wszyscy przywiązujemy do zacieśniania wzajemnej współpracy”. – Zarówno Prezydent Duda, który patronuje rozmowom, jak i pozostali Prezydenci państw Trójkąta Lubelskiego są zainteresowani perspektywą spotkania na najwyższym szczeblu – dodał.

 

Paweł Soloch, który na spotkaniu będzie reprezentować Polskę, poinformował, że jego rozmówcami będą Darius Kuliešius, główny doradca Prezydenta Litwy ds. bezpieczeństwa narodowego i Ołeksij Danyłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.

 

W czwartek w godzinach przedpołudniowych zaplanowano dyskusję plenarną w Belwederze. W południe przewidziano spotkanie szefów delegacji z Prezydentem Andrzejem Dudą. (PAP)

Poleć znajomemu