przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 28 lutego 2016

W niedzielę spotkanie prezydentów Polski i Słowacji

  |   Prezydenci Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Prezydenci Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy Prezydenci Polski i Słowacji w Tatrzańskiej Łomnicy

O bezpieczeństwie, perspektywie słowackiej prezydencji w UE, o projektach transportowych i energetycznych w ramach współpracy krajów ABC (Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego) mają rozmawiać w niedzielę w słowackiej Tatrzańskiej Łomnicy prezydenci Polski i Słowacji: Andrzej Duda i Andrej Kiska.

 

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że wizyta ma charakter nieformalny; w swoje rodzinne strony prezydenta Dudę zaprosił prezydent Słowacji. W niedzielę rano prezydenci wraz z córkami jeżdzili na nartach. 

 

Prezydenci Polski i Słowacji spotykają się regularnie przynajmniej raz w roku na pograniczu obu krajów. Ostatnio do takiego spotkania doszło w październiku ubiegłego w miejscowości Czerwony Klasztor na słowackim Spiszu. Zobacz także: "Nie ma między nami rozbieżności w najważniejszych sprawach"  

 

Minister Szczerski podkreślił, że rozmowy prezydentów będą dotyczyć m.in. problematyki bezpieczeństwa oraz perspektywy prezydencji słowackiej w UE w drugiej połowie 2016 r. Krzysztof Szczerski dodał, że politycy poruszą tematykę polityki migracyjnej oraz konkretnych projektów, które miałyby wejść w życie w ramach regionalnej współpracy krajów ABC (Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego).

 

Prezydencki minister przypomniał, że pod koniec lata w Chorwacji zaplanowano duże forum krajów ABC (Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego) z udziałem przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i polityków. - Będziemy zbierać wspólne projekty transgraniczne, które razem z partnerami moglibyśmy przedstawiać na forum ABC – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Pytany o konkretne projekty, o których chce rozmawiać Polska, odparł, że "na razie jest to badanie możliwości". - Wicepremier Mateusz Morawiecki mówi o Via Carpatia, co interesuje i Polskę, i Słowację - dodał. Via Carpatia przebiegać ma z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce droga ma liczyć łącznie blisko 700 km.

 

Minister Szczerski podkreślił, że prezydenci Polski i Słowacji mają to samo, krytyczne, zdanie o Nord Stream2, akcentują potrzebę bezpieczeństwa energetycznego oraz współpracę państw regionu ABC. - Połączenia transportowe i energetyczne to będzie numer jeden w tych relacjach - zaznaczył.

 

Koncepcja ABC zakłada współpracę gospodarczą i infrastrukturalną: komunikacyjną i energetyczną państw Adriatyku-Bałtyku i Morza Czarnego, którą zainicjował prezydent Duda.

 

Krzysztof Szczerski zapowiedział także, że w marcu prezydent Duda złoży wizytę w Czechach i na Węgrzech. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.