Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 14 marca 2021

Upamiętnienie Jánosa Esterházy’ego

Wnętrze kościoła, na pierwszym planie fotografia Zmarłego   |   Upamiętnienie Jánosa Esterházy’ego w Kościele bł. Władysława z Gielniowa na warszawskim Ursynowie. Fot. IPN Upamiętnienie Jánosa Esterházy’ego w Kościele bł. Władysława z Gielniowa na warszawskim Ursynowie. Fot. IPN Upamiętnienie Jánosa Esterházy’ego w Kościele bł. Władysława z Gielniowa na warszawskim Ursynowie. Fot. IPN

W niedzielę w Kościele bł. Władysława z Gielniowa na warszawskim Ursynowie odbyło się upamiętnienie sługi Bożego Jánosa Esterházy’ego. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy udział w uroczystościach wziął minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w KPRP.

 

Pan Minister złożył kwiaty pod pomnikiem Jánosa Esterházy’ego a następnie uczestniczył we Mszy św. odprawionej w intencji Jego beatyfikacji.

 

14 marca przypada 120. rocznica urodzin Jánosa Esterházy’ego, czechosłowackiego polityka węgierskiego pochodzenia, który podczas II wojny światowej bezinteresownie niósł pomoc prześladowanym Żydom i polskim uchodźcom. W czasach komunizmu wsławił się heroiczną postawą za co poniósł męczeńską śmierć.  Postanowieniem z 20 marca 2009r. został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

W uroczystości wzięli udział m.in. Ambasador Węgier w Polsce Orsolya Kovács oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej  Jarosław Szarek.

Poleć znajomemu