przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 28 lutego 2016

Odsłonięcie pomników Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i Józefa Franczaka „Lalka” w Krakowie

  |   (fot. Józef Wieczorek) (fot. Józef Wieczorek)

W niedzielę minister Wojciech Kolarski uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pomników Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i Józefa Franczaka „Lalka” w parku im. Henryka Jordana w Krakowie.

 

Podczas uroczystości odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do organizatorów i uczestników wydarzenia: ,, (…) bardzo się cieszę z powrotu do zwyczaju upamiętniania wybitnych rodaków w parku Jordana. Uważam za ważne i cenne, że wśród uwiecznionych coraz znaczniejszą grupę stanowią uczestnicy podziemia antykomunistycznego. Jako pierwszy w 2007 roku stanął tutaj pomnik generała Augusta Emila Fieldorfa, a rok po nim rotmistrza Witolda Pileckiego. W ostatnich latach dołączyły do nich popiersia generała Leopolda Okulickiego, sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki” i kapelana „leśnych” księdza Władysława Gurgacza. Wreszcie ubiegłoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uświetniło odsłonięcie popiersi pułkownika Łukasza Cieplińskiego i majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Dzisiaj zaś do tego panteonu bohaterów dołączają major Hieronim Dekutowski „Zapora”, jeden z najwybitniejszych dowódców liniowych, i Józef Franczak „Lalek” – ostatni partyzant, poległy w roku 1963” – napisał w liście prezydent. Zobacz także: List z okazji odsłonięcia pomników Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i Józefa Franczaka „Lalka”

 

Pod odsłoniętymi pomnikami minister Wojciech Kolarski złożył wieńce od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Krakowskie uroczystości Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych zostały objęte Narodowym Patronatem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.