Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 26 marca 2021

W poniedziałek posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy

Pandemia, bezpieczeństwo w regionie, kwestie energetyczne i działania w ramach Trójkąta Lubelskiego to tematy XXIX posiedzenia Komitetu Konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy, które odbędzie się w poniedziałek – poinformował minister Krzysztof Szczerski.

 

Minister Szczerski jako pełnomocnik prezydenta przewodniczy polskiej stronie Komitetu; jego ukraińskim odpowiednikiem jest Ihor Żowkwa – zastępca szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Prezydencki minister poinformował, że z uwagi na pandemię posiedzenie będzie miało charakter wideokonferencji.

 

Jak zaznaczył, wśród wielu tematów, którymi zajmie się Komitet, znajdzie się pandemia COVID-19. Wskazywał, że ma ona wpływ nie tylko na nasze gospodarki, ale także na możliwości swobodnego przepływu osób, co ma ogromne znaczenie w przypadku krajów sąsiedzkich o tak dużym ruchu granicznym, jak Polska i Ukraina.

 

Minister zwrócił również uwagę, że nie ulega poprawie sytuacja bezpieczeństwa w regionie, zwłaszcza w kontekście przedłużającego się konfliktu na obszarze Donbasu i rosyjskiej okupacji Krymu. Jak zauważył, to wyzwanie w świetle przyszłorocznej prezydencji Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

 

Innym istotnym tematem będą – jak  podkreślił – kwestie energetyczne, w tym wspólne działanie w wymiarze transatlantyckim przeciwdziałające projektom zagrażającym bezpieczeństwu energetycznemu w całym regionie, takim jak Nord Stream 2.

Uczestnicy posiedzenia mają też rozmawiać m.in. o kwestiach związanych z ochroną praw mniejszości narodowych w Polsce i na Ukrainie oraz tych poświęconych pamięci historycznej.

 

– Omówimy też wspólnie sytuację na Białorusi, a szczególnie obecną falę represji wobec polskiej mniejszości zamieszkującej ten kraj – powiedział minister.

 

– Ponadto podczas tegorocznych obrad (...) Komitet przyjrzy się stanowi realizacji zapisów Wspólnej Deklaracji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z 12 października 2020 roku. Obie strony omówią także kwestie koordynacji działań w ramach Trójkąta Lubelskiego, powstającej Platformy Krymskiej – poinformował Krzysztof Szczerski. W ramach posiedzenia – kontynuował – odbędzie się również odrębna sesja poświęcona zagadnieniom gospodarczym. – Na pierwszy plan wysuwa się potrzeba dalszego intensywnego rozwijania projektów infrastrukturalnych i transportowych, takich jak Via Carpatia, które w zamyśle przyczynią się do dalszego zwiększenia systematycznie rosnącej wymiany handlowej pomiędzy Polską i Ukrainą – podkreślił minister.

 

Krzysztof Szczerski wskazywał, że od momentu powstania Komitet stanowi ważną platformę dyskusji między Polską i Ukrainą, za pośrednictwem której omawiane są najbardziej istotne bieżące kwestie w relacjach bilateralnych w bezpośrednim odniesieniu do sytuacji międzynarodowej.

 

Minister poinformował, że do odnowionego na nową kadencję składu polskiej części Komitetu Andrzej Duda powołał także wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza, swojego doradcę ds. zagranicznych Pawła Czerwińskiego, doradcę szefa BBN Mieszka Pawlaka, dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich Adama Eberhardta oraz prezesa Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafała Dzięciołowskiego.(PAP)

Poleć znajomemu