Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 26 marca 2021

Prezydent kontynuuje rozmowy ws. Polaków na Białorusi [PL/EN]

Prezydent Andrzej Duda podczas piątkowej rozmowy z Sekretarz Generalną Rady Europy Mariją Pejczinović Burić uzyskał zapewnienie, że w przyszłym tygodniu Komitet Ministrów RE podejmie sprawę prześladowań polskiej mniejszości na Białorusi – przekazał prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 

ENGLISH VERSION>>


Zobacz także: Spotkanie Prezydenta z mniejszością białoruską w Polsce Prezydent: Nie zostawimy naszych rodaków samych [PL/EN] Rozmowy telefoniczne Prezydenta w zw. z represjami wymierzonymi w polską mniejszość na Białorusi Minister zaznaczył, że Prezydent Duda w ostatnich dniach odbył szereg rozmów z osobami kierującymi organizacjami międzynarodowymi w sprawie prześladowania Polaków na Białorusi. – W przekonaniu pana Prezydenta wspólny, solidarny nacisk społeczności międzynarodowej na Białoruś może dać efekt w postaci złagodzenia sytuacji i przywrócenia tam praw człowieka oraz sprawiedliwości i wolności wszystkim, którzy są dzisiaj represjonowani – powiedział.


Zaznaczył, że Prezydent zwrócił się w sprawie represji wobec polskiej mniejszości na Białorusi do trzech międzynarodowych organizacji: po pierwsze do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – w czwartek rozmawiał z Sekretarz Generalną tej organizacji Helgą Schmid oraz Wysokim Komisarzem OBWE ds. Mniejszości Narodowych Kairatem Abdrakhmanovem. – Oboje obiecali podjąć ten temat w ramach działalności OBWE – przekazał Krzysztof Szczerski.


Drugą organizacją międzynarodową, do której zwrócił się Prezydent Duda, była Rada Europy. – W piątek Prezydent rozmawiał z Sekretarz Generalną Rady Europy Mariją Pejczinović Burić i uzyskał zapewnienie, że w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Komitetu Ministrów Rady Europy zostaną przedyskutowane ewentualne działania i stanowisko, jakie może w tej sprawie zająć Rada Europy – poinformował minister.


Trzecią organizacją międzynarodową, do której zwrócił się Prezydent, była Organizacja Narodów Zjednoczonych. Również w piątek Prezydent rozmawiał z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Michelle Bachelet. – Zapewniła ona Prezydenta, że zajmie publiczne stanowisko w sprawie prześladowania Polaków na Białorusi, a także uruchomi w tej sprawie działania w ramach ONZ – powiedział Krzysztof Szczerski.


W czwartek Prezydent rozmawiał też z Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid; Estonia jest niestałym członkiem RB ONZ na lata 2020-2021. – Pani Prezydent zapewniła, że będzie starała się podjąć te tematy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ – przekazał minister.


Jak zaznaczył, „jeżeli do tego dodamy działania premiera Mateusza Morawieckiego na forum Unii Europejskiej, Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua na forum NATO, to mamy w sprawie prześladowania Polaków na Białorusi poruszone wszystkie najważniejsze organy zw. ze sprawami międzynarodowymi.


– Można powiedzieć, że budzimy sumienie świata, jeżeli chodzi o prześladowania Polaków na Białorusi. Prosimy wszystkie najważniejsze organizacje międzynarodowe zajmujące się prawami człowieka, mniejszościami narodowymi, by podjęły interwencję w sprawie Polaków na Białorusi – podkreślił Krzysztof Szczerski. – Dajemy naszym rodakom na Białorusi jasny sygnał, że nie zostali sami. Dzisiaj cały świat już wie o ich prześladowaniach; nie odbywają się one w ciszy, bez uwagi świata. Świat jest zawiadomiony, świat powinien zareagować i takiej reakcji oczekujemy i o taką reakcję prosimy – oświadczył prezydencki minister.


Prezydent w piątek spotkał się też z przedstawicielami związków zrzeszających mniejszość białoruską w Polsce. Z kolei w czwartek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z odbyło się spotkanie prezydenta z Ambasadorem RP na Białorusi Arturem Michalskim oraz z szefami służb specjalnych.(PAP)

 

Poleć znajomemu