Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 26 marca 2021

K. Szczerski: Prezydent Duda skierował list do Prezydenta Bidena ws. Polaków na Białorusi

Prezydent Andrzej Duda skierował list do przywódcy USA Joe Bidena, jako prezydenta kraju przewodniczącego obecnie pracom Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym apeluje, aby podnieść na forum Rady sprawę Polaków na Białorusi – poinformował minister Krzysztof Szczerski.


– Prezydent wystosował w piątek list do Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w sprawie prześladowania Polaków na Białorusi. Stany Zjednoczone, jeden z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym miesiącu przewodniczą jej pracom. USA mają więc możliwość kształtowania agendy Rady Bezpieczeństwa ONZ – powiedział minister.

 

Zobacz także: Spotkanie Prezydenta z mniejszością białoruską w Polsce Prezydent: Nie zostawimy naszych rodaków samych [PL/EN] Rozmowy telefoniczne Prezydenta w zw. z represjami wymierzonymi w polską mniejszość na Białorusi Prezydent kontynuuje rozmowy ws. Polaków na Białorusi [PL/EN] Krzysztof Szczerski podkreślił, że „list Prezydenta Dudy do Prezydenta Bidena, jako prezydenta kraju, który obecnie przewodniczy RB ONZ, został uzgodniony z Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i ma wesprzeć jej działania w Radzie Bezpieczeństwa, mające na celu podjęcie sprawy mniejszości polskiej na Białorusi przez Radę. Estonia jest obecnie niestałym członkiem RB ONZ. Prezydent Duda rozmawiał w czwartek telefonicznie z Kersti Kaljulaid, prosząc o podjęcie tego tematu w RB ONZ.

 

– Prezydent apeluje, żeby podnieść sprawę demokracji na Białorusi, praw człowieka, praw obywatelskich, ale szczególnie podkreśla, że polska mniejszość stała się niewinną ofiarą prześladowań na Białorusi, które są skierowane szczególnie przeciwko niej; dziś Polacy na Białorusi są szczególnie dotkliwie traktowani przez reżim Alaksandra Łukaszenki – powiedział minister Szczerski.


Jak mówił, w liście Prezydent Duda zwraca się do Prezydenta Bidena o uruchomienie możliwości, jakie daje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, aby podnieść na forum Rady Bezpieczeństwa sprawę demokracji i praw człowieka na Białorusi, w tym także praw Polaków tam mieszkających.

 

Poleć znajomemu