Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 27 marca 2021

K. Szczerski: Prezydent Duda zaproszony przez Prezydenta Bidena na szczyt klimatyczny

Prezydent USA Joe Biden zaprosił Prezydenta Andrzeja Dudę do udziału w kwietniu w wirtualnym szczycie przywódców największych światowych gospodarek, poświęconym ochronie klimatu – poinformował minister Krzysztof Szczerski.


– Prezydent Biden zaprosił Prezydenta Dudę do uczestnictwa w organizowanym przez siebie szczycie przywódców w sprawie klimatu. Jak wskazuje Prezydent Stanów Zjednoczonych, szczyt ma zgromadzić przywódców największych gospodarek świata i wszystkich ważnych partnerów w celu dyskusji na temat przyszłości polityki klimatycznej i tego, w jaki sposób można zwiększyć nasze wysiłki na rzecz ochrony środowiska naturalnego – powiedział minister.

 

Jak zaznaczył Krzysztof Szczerski, Prezydent Biden poprosił Prezydenta Dudę o głos „w debacie dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną”. – To dokładnie jest polską specjalnością. Prezydent będzie w czasie tych obrad podkreślał, że Polska w ciągu ostatnich lat jest przykładem kraju, który podejmuje bardzo duże wysiłki dotyczące ochrony środowiska i klimatu – zaznaczył minister.


Jak mówił, wysiłki te są „połączone z jednej strony ze zdolnością do utrzymania wysokiego wzrostu gospodarczego, a z drugiej strony – z zachowaniem bezpieczeństwa energetycznego, poprzez dywersyfikację dostaw surowców energetycznych oraz przebudowę swojego własnego modelu energetyki na taki, który sprzyjałby osiągnięciu celów klimatycznych”.


– Polska jest postrzegana jako kraj, który potrafi dokonywać transformacji energetyki, łącząc ją z rozwojem gospodarczym, tworzeniem miejsc pracy i jednocześnie z dywersyfikacją produkcji energii. Występujemy tutaj w roli kraju, który przekazuje innym swoje doświadczenia, kompetencje – stwierdził minister.


Jak dodał, ważne jest, że zaproszenie Prezydenta Bidena „dotyczy wąskiej grupy kilkudziesięciu państw z całego świata, kilku zaledwie państw europejskich”. – Prezydent Duda zabierze głos, dzieląc się w pewnym sensie doświadczeniem całego naszego regionu, bo będzie jedynym prezydentem z naszej części Europy, który został na ten szczyt zaproszony – powiedział Krzysztof Szczerski.


Joe Biden podkreślił w zaproszeniu, że w czasie walki z pandemią COVID-19 i starań o odbudowanie gospodarek naszych krajów, nie możemy zapominać o „zbliżającym się egzystencjalnym zagrożeniu zmianami klimatycznymi”. Prezydent USA poprosił, by polski przywódca zabrał głos w sprawie możliwości tworzenia miejsc pracy i innych korzyści gospodarczych wynikających z przejścia na gospodarkę zeroemisyjną.


Szczyt klimatyczny, którego gospodarzem będzie nowy prezydent USA, odbędzie się w Dniu Ziemi i w piątą rocznicę podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego.(PAP/AW)

 

Poleć znajomemu