przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 3 marca 2016

W piątek spotkanie polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego

O polityce bezpieczeństwa, relacjach NATO-Ukraina, ochronie wschodnich granic Unii Europejskiej i dialogu historycznym w piątek w Belwederze będą rozmawiać uczestnicy polsko-ukraińskiego komitetu konsultacyjnego - poinformował minister Krzysztof Szczerski.


Ze strony polskiej prezydenckiemu komitetowi konsultacyjnemu przewodniczy minister Szczerski, ze strony ukraińskiej - doradca prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew.


W piątkowym spotkaniu wezmą udział także wiceszefowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy, wiceszefowie: Biura Bezpieczeństwa Narodowego i ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. W rozmowach będą uczestniczyć także przedstawiciele: Ośrodka Studiów Wschodnich, ukraińskiego ośrodka analitycznego, ukraińskiej organizacji pozarządowej oraz członek Narodowej Rady Rozwoju zajmujący się polityką rozwoju - zapowiada Krzysztof Szczerski.


- Tematem numer jeden jest polityka bezpieczeństwa: konflikt na Ukrainie i perspektywa dla wschodniej Ukrainy i Krymu w kontekście porozumień mińskich i sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie - powiedział minister.


Kolejny temat - zaznaczył - będzie dotyczył relacji NATO-Ukraina, NATO-Rosja w kontekście szczytu lipcowego Sojuszu w Warszawie. - Naszą intencją jako strony polskiej jest, by w czasie szczytu w Warszawie odbyło się formalne posiedzenie rady NATO-Ukraina na szczeblu głów państw - dodał minister Szczerski.


Uczestnicy komitetu konsultacyjnego będą także rozmawiać o kwestii imigracji, ochrony bezpieczeństwa wschodniej granicy Unii Europejskiej i współpracy w tym zakresie z Ukrainą - dodał.


Zajmą się też relacjami Unia Europejska-Ukraina. - Będziemy dyskutować na temat konsekwencji umów stowarzyszeniowych, o wolnym handlu i możliwej pomocy Polski w reformach na Ukrainie - powiedział minister. Zaznaczył, że nie chodzi jedynie o proces decentralizacji, wsparcie którego deklarował prezydent Andrzej Duda podczas ubiegłorocznej wizyty w Kijowie. - Będziemy proponować nowe obszary, może to być np. ochrona środowiska - powiedział.


Tematem rozmów będzie też dialog historyczny i społeczny. - To kwestia kalendarza rocznic, wymiany kulturalnej, obywatelskiej i samorządowej - dodał.
Powrót do rozmów polsko-ukraińskich w formacie prezydenckiego komitetu konsultacyjnego uzgodnili w ub. roku prezydenci Polski i Ukrainy w Kijowie. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.