przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 4 marca 2016

Posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy

  |   Posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy Posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy Posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy Posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy Posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy Spotkanie z przedstawicielami mediów po posiedzeniu Spotkanie z przedstawicielami mediów po posiedzeniu Spotkanie z przedstawicielami mediów po posiedzeniu Spotkanie z przedstawicielami mediów po posiedzeniu Spotkanie z przedstawicielami mediów po posiedzeniu Spotkanie z przedstawicielami mediów po posiedzeniu Spotkanie z przedstawicielami mediów po posiedzeniu

Europa nie może zamykać dla Ukrainy swoich drzwi, Ukraina powinna jak najszybciej zostać objęta reżimem bezwizowym - powiedział w piątek  minister Krzysztof Szczerski po posiedzeniu komitetu konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy.

Ze strony polskiej prezydenckiemu komitetowi konsultacyjnemu przewodniczy Krzysztof Szczerski, ze strony ukraińskiej - doradca prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki ds. zagranicznych Kostiantyn Jelisiejew.

Minister Szczerski poinformował na konferencji prasowej w Warszawie, że podczas posiedzenia omawiano m.in. kwestie szczytu NATO w Warszawie i inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, by podczas szczytu odbyło się posiedzenie Rady NATO-Ukraina na szczeblu głów państw. - Ukraina będzie obecna podczas szczytu NATO w Warszawie i chcemy, by ta obecność była istotna i by to posiedzenie rady miało istotne znaczenie dla gwarancji bezpieczeństwa i stabilności w tej części Europy - zaznaczył.

Jak mówił, na Ukrainie mamy do czynienia z agresją sąsiada, która łamie prawo międzynarodowe. - Bez przywrócenia prawa międzynarodowego na terytorium Ukrainy, czy pełnej terytorialnej integralności Ukrainy - mówimy tu nie tylko o Donbasie, wschodniej Ukrainie, ale także o Krymie - nie ma pokoju, gwarancji pokoju dla Europy - podkreślił prezydencki minister. Zaznaczył, że Polska jest dziś aktywnym obserwatorem porozumień mińskich, a realne budowanie stabilności wymaga działania wszystkich aktorów w regionie. Strona polska - poinformował - wyraziła zaniepokojenie brakiem pełnego wdrożenia porozumień mińskich.

Według ministra Szczerskiego tematem była również ochrona zewnętrznej granicy UE. Dzisiaj - jak mówił - ta kwestia jest tematem numer jeden w polityce europejskiej. Dodał, że granica polsko-ukraińska jest dzisiaj granicą otwartą, ale i bezpieczną. - Wszystkie dotychczasowe próby - a były takie - nielegalnego przekroczenia granicy przez osoby, które można by podejrzewać o zamiary niewłaściwe na terytorium UE, wspólnie przez Polskę i Ukrainę były powstrzymane - powiedział Krzysztof Szczerski.

Jego zdaniem współpraca pomiędzy Ukrainą a polską Strażą Graniczną i Fronteksem może stać się modelem wspólnej pracy z krajami zewnętrznymi na rzecz bezpieczeństwa granicy. - Chcemy, by to był bardzo istotny wkład i Ukrainy, i Polski w politykę europejską dzisiaj, w dyskusję o warunkach ochrony zewnętrznych granic zewnętrznych UE - dodał.

Krzysztof Szczerski podkreślał, że Polska jest adwokatem europejskiego wyboru Ukrainy. - Chcemy, by Ukraina została objęta jak najszybciej reżimem bezwizowym - podkreślił. Jak mówił, stanowi to dopełnienie wyboru Ukrainy i powinno być częścią europejskiego planu dla tego państwa. - Europa nie może zamykać dla Ukrainy swoich drzwi. Ukraina jest krajem europejskim, europejski wybór Ukrainy był świadomym wyborem - zaznaczył.

Z kolei Kostiantyn Jelisiejew podziękował polskim politykom m.in. za wspieranie niezależności, jedności terytorialnej Ukrainy oraz ws. utrzymania sankcji wobec Rosji do pełnego wypełnienia porozumień mińskich. - Nasze spotkanie pokazało, że niezależna i jednolita Ukraina jest gwarancją niezależnej, potężnej Polski i bezpiecznej Europy - powiedział.


Dodał, że przedstawił stronie polskiej ukraińską wizję tego, jak stworzyć warunki dla przeprowadzenia wyborów na wschodzie Ukrainy. - Dopóki misja OBWE nie będzie dopuszczana przez Rosjan na tereny okupowane i niekontrolowane punkty granicy, ciężko jest mówić o jakichkolwiek wyborach. Dlatego pierwszym warunkiem jest bezpieczeństwo - zaznaczył Kostiantyn Jelisiejew.


Podkreślił, że strona ukraińska po lipcowym szczycie NATO oczekuje konkretnych propozycje wspierania ambicji euroatlantyckich Ukrainy.

Piątkowe rozmowy - poinformował Krzysztof Szczerski - dotyczyły także wkładu Polski w reformy wewnętrzne Ukrainy m.in. decentralizacji, dostosowaniu do wymogów europejskich prawa i praktyki w obszarze ochrony środowiska, kompleksowego programu pomocy biznesowej, dialogu społecznego i historycznego m.in. wymiany młodzieży. Zapowiedział, że szykuje się bardzo intensywny rok kontaktów na najwyższym szczeblu między Polską i Ukrainą.

Politycy rozmawiali także o czwartkowym spotkaniu normandzkiej "czwórki" ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji w Paryżu ws. uregulowania sytuacji na Ukrainie. W ocenie szefów dyplomacji Niemiec i Ukrainy nie przyniosły one przełomu.

Krzysztof Szczerski i Kostiantyn Jelisiejew byli także pytani o czwartkową wypowiedź szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, który zdecydowanie wykluczył perspektywę rychłego członkostwa Ukrainy w UE i NATO. - Ukraina z pewnością nie zostanie członkiem Unii w ciągu najbliższych 20-25 lat - oświadczył.


- Deklaracje polityczne wykraczające poza długość kadencji każdego polityka tracą na znaczeniu - skomentował minister Szczerski. Z kolei Kostiantyn Jelisiejew powiedział, że słowa przewodniczącego KE odbiera jako motywację dla Ukrainy na drodze integracji europejskiej.


W piątek odbyło się XXV posiedzenie komitetu konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy. Powrót do rozmów polsko-ukraińskich w formacie prezydenckiego komitetu konsultacyjnego uzgodnili w ub. roku w Kijowie prezydenci Polski i Ukrainy: Andrzej Duda i Petro Poroszenko. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.