Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 4 maja 2021

Szef BBN: Prezydent weźmie udział w spotkaniu przywódców B9 przed szczytem NATO

W przyszłym tygodniu Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu prezydentów krajów Bukaresztańskiej Dziewiątki w Bukareszcie; spotkanie będzie okazją do wypracowania wspólnego stanowiska na szczyt NATO – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.


Spotkanie B9 w perspektywie zaplanowanego na połowę czerwca w Brukseli szczytu NATO było tematem rozmów szefa prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego podczas jego wizyty w Rumunii w lutym br.


– Chodziło o to, żeby spotkanie dziewiątki miało miejsce w perspektywie szczytu NATO w Brukseli – podobnie jak dwa lata temu, gdy B9 też wypracowała wspólną pozycję przed szczytem NATO i miało to wpływ na dokumenty końcowe – powiedział Paweł Soloch. Dodał, że celem inicjatywy jest także zaakcentowanie stanowiska grupy państw wschodniej flanki NATO na pierwszym szczycie Sojuszu z udziałem Prezydenta USA Joe Bidena.


Zwrócił uwagę, że data spotkania B9, 10 maja, zbiega się z największym tegorocznym ćwiczeniem z udziałem sojuszników – organizowanymi przez USA manewrami Defender-Europe 21. – Istotna część ćwiczenia będzie przebiegać na terytorium Rumunii. Pobyt polskiej delegacji zbiegnie się z częścią ćwiczenia, w której wezmą udział także polscy żołnierze – skoczkowie z 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie będą ćwiczyli przerzut z Amerykanami, Niemcami i Holendrami – zauważył.


W tegorocznym ćwiczeniu Defender-Europe, weźmie udział ponad 30 tys. żołnierzy z USA, krajów sojuszniczych i partnerskich. Odbędzie się ono na terenie 12 państw, od krajów bałtyckich po Afrykę.


– Niezamierzenie wyszedł także kontekst niedawnych manewrów i demonstracji siły przez Rosję przy granicy z Ukrainą – dodał Paweł Soloch.


– Nasz prezydent – myślę, że także nasi partnerzy z dziewiątki – będzie akcentował konieczność dalszego wzmacniania NATO, przede wszystkim adaptacji wojskowej Sojuszu, również w związku z agresywną polityką rosyjską i potrzebą zacieśnienia więzi transatlantyckich. Będzie to okazja dla państw B9, by zademonstrować własny wkład w bezpieczeństwo regionu – powiedział.


Minister przypomniał, że polscy żołnierze współtworzą wielonarodowy batalion stacjonujący w ramach dopasowanej wzmocnionej obecności (tFP) NATO w Rumunii, a rumuński pododdział wchodzi w skład grupy bojowej wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP) w Polsce, a żołnierze z Polski, Czech i Słowacji wchodzą w skład dowodzonego przez Kanadę batalionu na Łotwie.


Spotkanie ma mieć charakter hybrydowy – prezydenci Polski i Rumunii spotkają się w Bukareszcie osobiście, pozostali przywódcy wezmą udział w spotkaniu w formule telekonferencji.(PAP)

 

Poleć znajomemu