Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 12 maja 2021

Szef BBN: Nasz głos jako Bukaresztańskiej Dziewiątki brzmi silniej

Stanowisko krajów wschodniej flanki NATO zorganizowanych jako Bukaresztańska Dziewiątka brzmi silniej; szczyt w Rumunii przyczynił się do umocnienia więzi transatlantyckich, również z nową administracją USA – podkreślił Szef BBN Paweł Soloch podsumowując spotkanie Prezydentów B9.

 

Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda na Szczycie B9 Wypowiedź Prezydenta RP po Szczycie B9 Prezydent na ćwiczeniach wojskowych w Rumunii Prezydent Andrzej Duda przebywał w Rumunii z oficjalną wizytą, podczas której w poniedziałek wziął udział w szczycie B9. Andrzej Duda był – obok Prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa – jedynym przywódcą obecnym w Bukareszcie; pozostali uczestnicy, wśród nich Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i Sekretarz Seneralny NATO Jens Stoltenberg – brali udział w obradach zdalnie.

 

Szef BBN zauważył, że szczyt B9 „pokazał – zresztą nie pierwszy raz – że państwa regionu potrafią się zorganizować w taki właśnie format”. Paweł Soloch zwrócił uwagę, że dzięki udziałowi Prezydenta Stanów Zjednoczonych przywódcy krajów B9 mogli zaprezentować stanowisko i oczekiwania wobec najbliższego szczytu NATO, „mieli też możliwość pierwszy raz w oficjalny sposób spotkać się z głową najpotężniejszego z sojuszników”.

 

– To korzyść, która wpisuje się w budowanie jedności wewnątrz Sojuszu, bo nasz głos jako dziewiątki brzmi wewnątrz NATO znacznie silniej. Jednocześnie przez udział Prezydenta Stanów Zjednoczonych spotkanie wpisało się w budowanie relacji transatlantyckich nie tylko między B9, ale w ogóle między Europą a Stanami Zjednoczonymi – dodał.

 

Podkreślił, że data spotkania została tak dobrana przez inicjatorów i obu gospodarzy tej imprezy – Prezydentów Rumunii i Polski – że zbiegło się ono z Defender-Europe 21 – organizowanym przez USA wielonarodowym ćwiczeniem ze współdziałania z sojusznikami i partnerami, które odbywa się w Europie i Afryce i jest powiązane z kolejnymi ćwiczeniami wojsk. Paweł Soloch zwrócił uwagę, że ponad połowę z 700 spadochroniarzy ćwiczących desant na poligonie Poboc w Rumunii stanowili spadochroniarze z polskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej.

 

– Dopełnieniem tego wydarzenia był udział obu Prezydentów w ćwiczeniu Justice Sword – dodał Szef BBN, nawiązując do rumuńskiego ćwiczenia z udziałem Polaków ze stacjonującej w Rumunii wielonarodowej grupy bojowej dopasowanej wysuniętej obecności (tFP) NATO.

 

– Odbywało się z ono w ramach ćwiczeń odpowiedzi na zagrożenia. Udział polskich pododdziałów symbolizuje przyjaźń i sojusz polsko-rumuński, którego setną rocznicę obchodzimy. Teraz, po stu latach – oczywiście w innym kontekście: relacji transatlantyckich, budowania więzi między Europą a Stanami Zjednoczonymi - wiodącą inicjatywę wśród krajów B9 wykazują oba nasze państwa – powiedział minister.

 

– Polska na północnowschodniej i Rumunia na południowowschodniej flance NATO odgrywają wiodącą rolę w budowaniu wspólnego przekazu wszystkich krajów flankowych, zwłaszcza wobec Stanów Zjednoczonych, czyli – powtórzę – przyczyniają się do budowania więzi z USA, również z nową amerykańską administracją – dodał.

(PAP)

Poleć znajomemu