Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 1 czerwca 2021

Min. Szczerski: Podstawa bezpieczeństwa regionu to silne armie narodowe i solidarność sojusznicza

Podstawą bezpieczeństwa regionu są silne armie narodowe poszczególnych państw i solidarność sojusznicza – oświadczył we wtorek w Wilnie Szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski, który uczestniczył tam w naradzie doradców prezydentów Polski i państw bałtyckich.


– Dla każdego państwa podstawą bezpieczeństwa jest silna narodowa armia, zmodernizowane wojsko, (…) zdolność obrony własnych granic i solidarności sojuszniczej – powiedział minister w rozmowie z dziennikarzami po zakończeniu dwudniowych rozmów.


Zobacz także: Doradcy Prezydentów Polski i państw bałtyckich o bezpieczeństwie i agresywnej polityce Rosji Szef Biura Polityki Międzynarodowej wyraził nadzieję, że „najbliższy szczyt NATO potwierdzi solidarność sojuszniczą, zdolność sojuszniczą do adaptacji, potwierdzi, że Sojusz jest żywy, że odpowiada na nowe zagrożenia, że rozumie i widzi, co się dzieje wokół i potrafi do tych nowych sytuacji dostosować właściwe działania”.

 

Zbliżający się szczyt NATO, a także bezpieczeństwo w regionie, bieżąca sytuacja – zwłaszcza z uwzględnieniem sytuacji na Białorusi – oraz agresywna polityka Rosji były tematami rozmów prezydenckich doradców.


Uczestniczący w wileńskim spotkaniu Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch wskazał, iż państwom regionu zależy na tym, by „dalej postępował proces zwiększania zdolności NATO do kolektywnej obrony, aby postępowało budowanie gotowości bojowej NATO do zwalczania potencjalnego agresora”.

 

– Wiemy, że Amerykanie, w związku ze zmianą administracji prezydenta, przeprowadzą pewną korektę działań swoich poprzedników. Liczymy na to, że w wymiarze bezpieczeństwa, wojskowości nie będzie niekorzystnych dla naszego regionu zmian – powiedział szef BBN i podkreślił: „Chcemy pokazać naszym sojusznikom, że jako państwa regionu mamy swoją optykę, potrafimy budować wspólny przekaz, przekonywać do wysłuchania naszych partnerów i sojuszników”.

 

Według ministra, ważna jest też kwestia budowania międzynarodowej solidarności, jak również próba przewidywania tego, co może nastąpić w przyszłości, na przykład, w związku z jesiennymi ćwiczeniami „Zapad”.

 

Paweł Soloch przekazał, że w części spotkania uczestniczyli również doradcy prezydenta Ukrainy. – Dyskutowaliśmy też o tym, w jaki sposób udzielać Ukrainie wsparcia w jej aspiracjach integracji z Unią Europejską. Oczywiście, w tym kontekście jest ważna ocena ostatnich wydarzeń na Białorusi i polityki Rosji – powiedział.

 

Na zakończenie wizyty w Wilnie ministrowie Szczerski i Soloch spotkali się z przebywającą tam liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską, by, jak ujął to szef Biura Polityki Międzynarodowej, porozmawiać „na temat planów opozycji białoruskiej i tego, jak ona przewiduje rozwój wypadków jeśli chodzi o politykę na Białorusi”.
(PAP)

Poleć znajomemu