Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 2 czerwca 2021

Prezydent spotka się w piątek ze Swiatłaną Cichanouską

Budynek Belwederu od strony Traktu Królewskiego w Warszawie

Prezydent Andrzej Duda spotka się w piątek w Belwederze z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską; rozmowa będzie dotyczyła sytuacji na Białorusi oraz represji wobec Polaków w tym kraju  zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

 

Pytany o tematy piątkowej rozmowy Andrzeja Dudy ze Swiatłaną Cichanouską, Krzysztof Szczerski powiedział, że „jako Polska jesteśmy zaangażowani w obronę wolności, praw obywateli na Białorusi”. – Uważamy, że każdy naród ma prawo do życia w wolności, wedle własnego wyboru. Naszą pierwszorzędną troską jest kwestia także prześladowania, represji wobec Polaków na Białorusi – zaznaczył.

 

Stąd – dodał – rozmowa dotyczyć będzie „sytuacji na Białorusi oraz tego, w jaki sposób my, społeczność międzynarodowa może okazać solidarność z tymi obywatelami Białorusi, w tym Polakami, którzy podlegają dziś represjom”.
 

Krzysztof Szczerski przypomniał, że – razem z szefem BBN Pawłem Solochem – ze Swiatłaną Cichanouską rozmawiał też w miniony wtorek. 

 

Zobacz także: Prezydent rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską Swiatłana Cichanouska była kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia ub.r. i cieszyła się w nich dużym poparciem społecznym. Mimo tego, według oficjalnych wyników uzyskała zaledwie 10,1 proc. głosów, a jako zwycięzcę ogłoszono rządzącego od 1994 roku prezydenta Alaksandra Łukaszenkę z wynikiem 80,1 proc. Po wyborach Swiatłana Cichanouska została zmuszona do emigracji przez służby Łukaszenki. (PAP)

 

Poleć znajomemu