Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 9 czerwca 2021

IV edycja Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata”

W czwartek o godz. 11.00 w Belwederze Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych weźmie udział w uroczystości wręczenia certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

 

Celem programu „Pamięć Świata”, który powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 roku, jest zwrócenie uwagi rządów i opinii publicznej na znaczenie i konieczność ochrony dziedzictwa dokumentacyjnego oraz podejmowanie działań na rzecz jego popularyzacji i szerokiego udostępniania. W ramach Programu tworzone są 3 listy pomników piśmiennictwa: światowa oraz regionalne i krajowe.

 

W wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata w 2014 r. powstała Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata. Zawiera unikalne skarby dziedzictwa dokumentacyjnego o fundamentalnym znaczeniu dla historii, kultury i tożsamości naszego kraju, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach. W tym roku 15 obiektów zostanie oficjalnie uhonorowanych wpisem na listę.

 

IV edycja Listy Krajowej Programu UNESCO ,,Pamięć Świata” została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

Wydarzenie organizowane jest przez Archiwa Państwowe, przy współpracy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowego Centrum Kultury.

 

Poleć znajomemu