Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 15 czerwca 2021

Szef BBN: Szczyt uwzględnił sprawy ważne dla Polski i regionu

Minister na tle flag Polski i NATO

Z punktu widzenia Polski istotne jest, że szczyt NATO uwzględnił w deklaracji końcowej sprawy ważne dla naszego kraju i regionu, w tym związane z Ukrainą i Białorusią – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

 


Zobacz także: Prezydent na szczycie NATO w Brukseli [PL/EN] W poniedziałek w Brukseli przywódcy państw i rządów krajów NATO zapowiedzieli w deklaracji końcowej szczytu wolę zmian na rzecz dostosowania Sojuszu do nowych wyzwań, w tym zmiany klimatu i rosnącego znaczenia Chin. Podtrzymali deklarację z 2008 działań na rzecz przyjęcia Ukrainy, wyrazili zaniepokojenie działaniami Rosji, a także dławieniem protestów na Białorusi.


– Poza przyjęciem raportu 2030 i prac nad nową koncepcją strategiczną, która ma być przyjęta w przyszłym roku, podkreśleniem wymiaru wojskowego i znaczenia odstraszania, ważne jest też, że w deklaracji końcowej znalazły się dwie sprawy istotne z naszego, regionalnego punktu widzenia – powiedział szef BBN. Paweł Soloch towarzyszy Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który ze szczytu NATO przyleciał do Bratysławy, gdzie weźmie udział w konferencji GLOBSEC.


– W kontekście Białorusi, autorytarnego reżimu Łukaszenki i porwania samolotu, ważne jest wyrażenie zaniepokojenia restrykcjami władz wobec mniejszości polskiej. Chcieliśmy też, żeby wybrzmiało wsparcie dla proatlantyckich aspiracji Ukrainy, zaznaczyć znaczenie polsko-litewsko-ukraińskiej brygady dla budowania kompatybilności struktur wojskowych Ukrainy i NATO – zaznaczył minister.


Według Pawła Solocha szczyt należy postrzegać także „w szerszym kontekście aktywności Prezydenta” na spotkaniu i w poprzednich tygodniach. Szef BBN zwrócił uwagę, że Prezydent Andrzej Duda podczas brukselskiego szczytu spotkał się z Prezydentem Stanów Zjednoczonych, Prezydentem Francji, Premierem Wielkiej Brytanii, przed szczytem z Prezydentem Turcji, a za dwa dni ma spotkać się z Prezydentem Niemiec. Dodał, że spotkanie z Premierem Macedonii Północnej, która weszła do NATO wiosną 2020 r., jest wyrazem poparcia Polski dla procesu rozszerzania Sojuszu.


– Na to trzeba spojrzeć w kontekście wcześniejszej wizyty naszego Prezydenta w Gruzji, gdzie udzielił silnego poparcia pronatowskim aspiracjom tego kraju; trzeba również pamiętać o polsko-rumuńskiej inicjatywie zawiązania Bukareszteńskiej Dziewiątki – mówił Paweł Soloch, przypominając majowy szczyt grupy B9 w Bukareszcie, w którym zdalnie wzięli udział Prezydent USA Joe Biden i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. To spowodowało – dodał Paweł Soloch – że „Prezydent Biden spory fragment swojego wystąpienia na szczycie poświęcił Bukareszteńskiej Dziewiątce”.


– Prezydent USA spotkał się także z przywódcami trzech krajów bałtyckich. Wydaje się więc, że zarówno w komunikacie końcowym, jak i poprzez tego typu spotkania, zostało podkreślone znaczenie wschodniej flanki NATO – podsumował Szef BBN.
Zwrócił zarazem uwagę na „spotkania Andrzeja Dudy z naszymi zachodnioeuropejskimi sojusznikami” i rozmowę z Prezydentem Emmanuelem Macronem. – Rozmowa dotyczyła nie tylko spraw wojskowych, ale także współpracy energetycznej – relacjonował Paweł Soloch, podkreślając zapowiedź przyznania Polsce statusu państwa ramowego w Eurokorpusie.


Przypomniał, że przed kilku laty Polska zamierzała redukować swoje zaangażowanie w tę strukturę. – Uważaliśmy, że Eurokorpus jest organizacją jednowymiarowo nakierowaną na działania w ramach Unii Europejskiej, a byliśmy zainteresowani tym, by służyła ona i UE, i NATO. Po kilku latach udało się stworzyć warunki, dzięki którym Polska w tym wymiarze europejskim, ale w łączności z NATO, należy do struktury, w której główną rolę odgrywa Francja – zauważył Paweł Soloch.


– Pokazujemy, że naszym priorytetem są relacje transatlantyckie, ale potrafimy też współpracować z takimi sojusznikami jak Francja, której optyka jest dość specyficzna, bardzo europejska – dodał.(PAP/AW)

 

Poleć znajomemu