Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 16 czerwca 2021

W czwartek Prezydent RFN z wizytą w Polsce

Prezydenci Polski i Niemiec siedzą obok siebie przy stoliku, rozmawiają

Warszawa | Prezydenci Polski i Niemiec, czerwiec 2018

W czwartek Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier złoży oficjalną wizytę w Polsce. Wizyta ma związek z 30. rocznicą podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Kwestia realizacji Traktatu będzie jednym z tematów rozmowy Prezydentów Polski i Niemiec.

 

Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Steinmeiera przez Prezydenta Andrzeja Dudę odbędzie się przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie Prezydenci Duda i Steinmeier będą rozmawiać w „cztery oczy”, po czym odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydentów. Po rozmowach przywódcy Polski i Niemiec spotkają się z mediami.

 

Po konferencji prasowej Prezydentów zaplanowane jest oficjalne śniadanie wydawane przez Prezydenta Polskiej na cześć Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Po południu przywódcy Polski i Niemiec spotkają się na Zamku Królewskim z młodzieżą z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z okazji 30. rocznicy podpisania Traktatu pomiędzy RP i RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Przewidziano wystąpienia Prezydentów RP oraz RFN.

 

Jak powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski, jednym z tematów rozmowy Prezydentów Dudy i Steinmeiera będzie kwestia realizacji Traktatu. Wskazał, że rozmowa będzie dotyczyła także kwestii bieżących, w tym wydarzeń na Białorusi i na Ukrainie, przyszłości Unii Europejskiej oraz „nowych relacji transatlantyckich, które wyłaniają się z ostatnich decyzji i ruchów po stronie amerykańskiej i niemieckiej”.

 

– Warto, by nasi niemieccy partnerzy wysłuchali po raz kolejny naszych krytycznych opinii i przestróg, jeśli chodzi o konsekwencje realizacji gazociągu Nord Strem 2. My konsekwentnie przekazujemy nasze krytyczne stanowisko w tej sprawie zarówno stronie amerykańskiej, jak i niemieckiej. Wskazujemy na konsekwencje w postaci wzrostu napięcia i spadku bezpieczeństwa w Europie – powiedział minister Szczerski.

 

Jak poinformował, po części oficjalnej – rozmowach bilateralnych oraz oficjalnym śniadaniu z okazji 30-lecia Traktatu – Prezydenci Duda i Steinmeier spotkają się na Zamku Królewskim z uczestnikami polsko-niemieckich wymian młodzieży. – Prezydenci chcą porozmawiać z młodymi ludźmi, którzy znają się nawzajem i poprzez te znajomości budują empatię i wrażliwość wzajemną, by porozmawiać z nimi na temat przyszłości tych relacji – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej.

 

Minister podkreślił, że w relacjach polsko-niemieckich szczególnie ważne jest „zrozumienie i wrażliwość na argumenty i emocje drugiej strony, które da się zbudować tylko poprzez bezpośrednie kontakty”.

 

17 czerwca 1991 r. w Bonn Kanclerz RFN Helmut Kohl i Premier RP Jan Krzysztof Bielecki podpisali Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Wraz z parafowanym siedem miesięcy wcześniej traktatem o granicy na Odrze i Nysie otworzył on nowy rozdział w relacjach obu państw. Jak zapisano w pierwszym artykule traktatu – Polska i Niemcy mają „dążyć do stworzenia Europy, w której przestrzegane są prawa człowieka i podstawowe wartości, a granice utracą dzielący charakter”.(PAP)

 

Poleć znajomemu