Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 20 czerwca 2021

W poniedziałek oficjalną wizytę w Warszawie złoży Prezydent Mołdawii

Fasada Pałacu Prezydenckiego w Warszawie

W poniedziałek oficjalną wizytę w Warszawie złoży Prezydent Mołdawii Maia Sandu. Wśród tematów rozmowy z Prezydentem Andrzejem Dudą znajdzie się m.in. sytuacja bezpieczeństwa w regionie, współpraca bilateralna oraz perspektywy wzmocnienia integracji Kiszyniowa ze strukturami euroatlantyckimi.
 

Będzie to pierwsza wizyta mołdawskiej Prezydent od momentu jej zwycięstwa w ubiegłorocznych wyborach.
 

Zobacz także: Prezydent RP rozmawiał z Prezydent elekt Republiki Mołdawii Po ceremonii oficjalnego powitania przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego zaplanowano rozmowę „w cztery oczy” Prezydenta Polski i Prezydent Mołdawii, a bezpośrednio po jej zakończeniu rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obojga przywódców.

 

Po tych rozmowach Andrzej Duda i Maia Sandu spotkają się z mediami. Następnie mołdawska Prezydent uda się na spotkania z Marszałkami Sejmu i Senatu Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim.
 

PROGRAM PRASOWY WIZYTY>>

 

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski przekazał, że rozmowy Prezydentów będą koncentrować się na sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz współpracy bilateralnej. Ponadto – jak zaznaczył prezydencki minister – poruszone zostaną kwestie związane z perspektywami wzmocnienia integracji Mołdawii ze strukturami euroatlantyckimi oraz dalszej współpracy w ramach programu Partnerstwa Wschodniego.

 

– Nie mamy wątpliwości, że integracja Mołdawii ze strukturami europejskimi jest właściwym kierunkiem i najlepszym gwarantem dla budowy pokoju i rozwoju gospodarczego w regionie. Dlatego jesteśmy adwokatami polityki »otwartych drzwi» do Unii Europejskiej i NATO dla Mołdawii – podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.
 

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że „demokratyczna i proeuropejska Mołdawia może stać się kluczowym partnerem Polski w strategicznym regionie geopolitycznym, który dzisiaj stanowi swoistą granicę pomiędzy światem euroatlantyckim a rosyjską strefą wpływu”.
 

Dlatego też, jak podkreślił prezydencki minister, „Polska może zaoferować Mołdawii ekspercką pomoc w przygotowaniu reformy samorządowo-terytorialnej, szkoleniu dla mołdawskich urzędników służby cywilnej, a także zaangażować się w proces przygotowywania reform sektorowych, które stanowią najlepszą ścieżkę do zbliżenia z Unią Europejską”.
 

Według min. Szczerskiego, polskie doświadczenia minionych trzech dekad mogą być bardzo cenne w procesie udoskonalania sprawności państwa w Republice Mołdawii.
 

– Mołdawia jest krajem bardzo istotnym dla bezpieczeństwa tej części świata, który może liczyć na Polskę ze wzajemnością. Zawsze będziemy popierać integralność terytorialną Mołdawii, a także sprzeciwiać się wszelkim rosyjskim aspiracjom prowadzącym do federalizacji tego kraju – dodał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.
 

Jak zaznaczył, Polsce zależy, by Mołdawia czuła, że ma w naszym kraju „solidnego partnera, który nie jest obojętny na bezpieczeństwo i rozwój swoich sojuszników”. (PAP)

Poleć znajomemu