Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 24 czerwca 2021

Szef BBN: Udział w misjach afgańskich wpłynął na wzmocnienie wschodniej flanki

minister na tle flag Polski

Udział polskiego wojska w misjach w Afganistanie był wyrazem sojuszniczej solidarności i był jednym z argumentów za wzmocnieniem wschodniej flanki NATO – powiedział Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

 

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że misja polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie w związku z decyzją NATO zakończy się jeszcze w czerwcu.

 

– Udowodniliśmy naszą sojuszniczą odpowiedzialność i gotowość do wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo również w wymiarze globalnym – powiedział Paweł Soloch w TVP Info.

 

Ocenił, że udział w kolejnych misjach z sojusznikami w Afganistanie, to "dość ważny element" naszej historii. Zwrócił uwagę, że przez 20 lat przez misje afgańskie przeszło 30 tys. żołnierzy z Polski, która zaczynała swój udział w operacjach jako jeden z najmłodszych członków NATO.

 

– Ta misja kształtowała naszych oficerów. Znaczna część naszej kadry, łącznie z szefem Sztabu Generalnego, to ludzie, którzy przeszli przez Afganistan, byli dowódcami zmian – przypomniał.

 

Zaznaczył, że współdziałanie z sojusznikami wytworzyło "atmosferę braterstwa broni", która później była jednym z argumentów dla budowania sojuszniczej obecności na flance wschodniej. – Kontakty wojskowe nawiązane podczas misji afgańskiej procentują po dzień dzisiejszy – dodał.(PAP)

 

 

Poleć znajomemu