Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 1 sierpnia 2021

Hołd dla powstańczej służby zdrowia

  |   W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego minister Bogna Janke upamiętniła szpitale polowe (fot. Piotr Łukaszyk) W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego minister Bogna Janke upamiętniła szpitale polowe (fot. Piotr Łukaszyk)

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego minister Bogna Janke upamiętniła szpitale polowe.

 

W czasie Powstania Warszawskiego w stolicy działało ok. 200 szpitali polowych i punktów opatrunkowych. Lekarze, pielęgniarki i sanitariuszki nieśli pomoc rannym powstańcom i mieszkańcom miasta. Szpitale organizowano w dawnych placówkach medycznych lub miejscach przypadkowych, które zapewniały minimum bezpieczeństwa – mieszkaniach, piwnicach, sklepach, restauracjach. W warunkach polowych odbywały się operacje ratujące życie.

 

– Każde takie miejsce to historia ludzi niezwykłych, niezłomnych, którzy odrzucili egoizm i oddali siebie wspólnej sprawie. Walczyli i pomagali rannym, narażając własne życie. Składam im hołd. Dziękuję warszawskim powstańcom, lekarzom, pielęgniarkom i sanitariuszkom – mówi minister Bogna Janke.

 

Po upadku Powstania Warszawskiego część szpitali polowych ewakuowano do obozu przejściowego w Pruszkowie, jak w przypadku personelu i pacjentów szpitala przy ul. Emiliana Konopczyńskiego 5/7. Inne miejsca spotkał tragiczny los –  pacjenci i personel zginęli podczas celowego bombardowania placówki, jak przy ul. Chełmskiej 19/21, albo zostali zastrzeleni przez okupanta – jak w szpitalu przy ul. Długiej 7 i przy ul. Drewnianej 8.

Poleć znajomemu