przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 14 marca 2016

Prezydent udaje się z wizytą do Czech

Wylot prezydenta do Czech

Współpraca w Grupie Wyszehradzkiej, kryzys migracyjny i budowa koalicji przed szczytem NATO - to tematy rozpoczynającej się w poniedziałek dwudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Czechach. Polski prezydent spotka się m.in. z prezydentem i premierem Czech.

 

W oficjalnej wizycie prezydentowi towarzyszy małżonka Agata Kornhauser-Duda.

 

W poniedziałek późnym popołudniem para prezydencka spotka się z Polonią mieszkającą w Czechach.

 

Oficjalne powitanie polskiego prezydenta z małżonką odbędzie się we wtorek. Zaplanowano spotkanie par prezydenckich, a następnie rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów Polski i Czech: Andrzeja Dudy i Milosza Zemana. Po spotkaniu zaplanowano konferencję prasową prezydentów.

 

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski w rozmowie z PAP i Polskim Radiem powiedział, że tematyka spotkań bilateralnych będzie dotyczyła współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a szerzej środkowo-europejskiej oraz unijnej. Kontekstem wizyty – zapowiedział Krzysztof Szczerski - będzie też kryzys migracyjny oraz lipcowy szczyt NATO w Warszawie. - To element budowania koalicji i zgody przed NATO-wskim szczytem wśród krajów regionów - podkreślił.

 

- W kontekście i polityki europejskiej, i natowskiej Środkowa Europa znakomicie realizuje hasło: jedności w różnorodności. Wspieramy się nawzajem, ale każdy z krajów ma prawo i obowiązek prezentować w ramach tego wspólnego stanowiska swoją własną ścieżkę i interesy. Jak zostało zapisane w deklaracji bukareszteńskiej: popieramy obecność NATO na wschodniej flance w krajach, które wyrażą taką wolę – powiedział Krzysztof Szczerski, pytany, czy Polska jest pewna co do poparcia przez Czechy, Węgry i Słowację polskich postulatów wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

 

We wtorek prezydent Duda spotka się także z premierem Czech Bohuslavem Sobotką.

 

Andrzej Duda z małżonką odwiedzą archikatedrę świętych Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze. - Mamy 1050. rocznicę chrztu Polski, która historycznie łączy Polskę i Czechy – zauważył minister Szczerski.

 

Poinformował, że z tej okazji prezydenci Polski i Czech wymienią się najwyższymi odznaczeniami państwowymi: prezydent Duda otrzyma Order Białego Lwa, a prezydent Zeman Order Orła Białego.

 

Para prezydencka złoży kwiaty na grobie Vaclava Havla, by – jak powiedział prezydencki minister – „oddać hołd prezydentowi Czech, który jest symbolem oporu i walki o wolność Republiki Czeskiej, Czechów i środkowoeuropejskich bohaterów przełomu”.

 

Na zakończenie wizyty Andrzej Duda spotka się z polskimi przedsiębiorcami. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.