Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 8 września 2021

W czwartek Para Prezydencka złoży oficjalną wizytę na Węgrzech

Para Prezydencka schodzi po schodach na płytę lotniska   |   Para Prezydencka na lotnisku w Budapeszcie Powitanie Pary Prezydenckiej na lotnisku w Budapeszcie Powitanie Pary Prezydenckiej na lotnisku w Budapeszcie Powitanie Pary Prezydenckiej na lotnisku w Budapeszcie

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą w czwartek oficjalną wizytę na Węgrzech. Prezydent Andrzej Duda spotka się z Prezydentem i Premierem Węgier, a także przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier; Andrzej Duda zostanie też uhonorowany węgierskim odznaczeniem państwowym.

PROGRAM WIZYTY >>

 

– To będzie już szósta oficjalna wizyta Prezydenta na Węgrzech. Do tej pory odbyło się dwanaście spotkań dwustronnych i w ramach Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Węgier. To pokazuje jak dobre, jak bliskie są relacje między Polską a Węgrami" – mówił minister Wojciech Kolarski.

 

Pierwszym punktem wizyty jest spotkanie w czwartek z Prezydentem Węgier Jánosem Áderem. Najpierw Prezydenci rozmawiać będą w cztery oczy, następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji.

 

Prezydent Duda spotka się także z premierem Węgier Victorem Orbánem, a następnie z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérem.

 

– Prezydent w czasie rozmów będzie poruszał kwestie dotyczące relacji dwustronnych: politycznych, gospodarczych oraz kulturalnych; spraw dotyczących wzmocnienia współpracy regionalnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także w ramach inicjatywy Trójmorza. Z całą pewnością jednym z tematów, który pojawi się podczas rozmów będzie kwestia bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na polsko-białoruskiej granicy w związku z kryzysem wywołanym działaniami ze strony białoruskich władz – zapowiedział Wojciech Kolarski.

 

Wizyta Pary Prezydenckiej na Węgrzech zakończy się ceremonią odznaczenia Andrzeja Dudy Krzyżem Wielkim z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą Węgierskiego Orderu Zasługi.

 

To najwyższe odznaczenie przyznawane głowom innych państw zostało przyznane Andrzejowi Dudzie 15 marca 2020 r., w dniu obchodów Święta Narodowego Węgier – 172. rocznicy Powstania Węgierskiego 1848 r. Prezydent miał zostać odznaczony podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej planowanych na marzec 2020 r. w Budapeszcie, jednak w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Węgrzech z uwagi na pandemię koronawirusa, uroczyste obchody oraz ceremonia wręczenia zostały odwołane.

 

–  To wielki zaszczyt dla Prezydenta RP, otrzymuje najwyższe państwowe odznaczenie z rąk prezydenta Węgier. To odznaczenie jest świadectwem doskonałych relacji między naszymi państwami – podkreślił minister Kolarski.

 

Decyzję o przyznaniu odznaczenia podjął Prezydent Węgier János Áder, który w uzasadnieniu podkreślił szczególne zasługi i osobiste zaangażowanie Prezydenta Dudy w rozwijanie stosunków Polski i Węgier, w tym liczne inicjatywy skierowane na pogłębianie tradycyjnie przyjaznych stosunków międzypaństwowych, aktywne zaangażowanie w popularyzację wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturowego obu krajów, a także znaczący wkład w realizację interesów Polski i Węgier na forum Unii Europejskiej i w dialogu regionalnym. Jednocześnie prezydent Węgier z uznaniem ocenił zaangażowanie Prezydenta Dudy we wzmacnianie kontaktów politycznych i społecznych pomiędzy krajami, w tym podczas corocznych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej organizowanych od 2007 r. w dniu 23 marca.

 

Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą jest najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier przyznawanym wyłącznie głowom innych państw.

(PAP)

Poleć znajomemu