Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 21 września 2021

Min. Kumoch: Potrzebna jest refleksja o Nord Stream 2

Minister stoi, przed nim mikrofony dziennikarzy

Rozmowa Prezydentów USA i Polski jest potrzebna, ale chcemy, by wcześniej doszło do refleksji na temat Nord Stream 2 – powiedział we wtorek prezydencki minister Jakub Kumoch po przylocie Prezydenta Andrzeja Dudy do Nowego Jorku. Jak dodał, nie jest to temat do rozmowy na 15 minut w kuluarach.

 

Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta tłumaczył w ten sposób brak spotkania z Prezydentem Joe Bidenem w programie rozpoczynającej się dziś wizyty w USA. Jak wyjaśnił, strona amerykańska już wcześniej oznajmiła, że Joe Biden nie planuje spotkań dwustronnych w kuluarach szczytu.
 

– Prezydent Joe Biden zawsze jest mile widziany w naszym kraju, (...) ale zależy nam na tym, by najpierw nastąpiła pewna refleksja na temat tego, co się stało w związku z Nord Stream 2 i w sprawie stosunków z Europą Środkową-Wschodnią – powiedział minister Kumoch podczas spotkania z dziennikarzami. Jak dodał, rosyjski gazociąg wywołał w Europie „deficyt bezpieczeństwa” i zaznaczył, że „tę sytuację trzeba rozwiązać". Jednocześnie podkreślił, iż nie oznacza to, że dopóki problem NS2 nie zostanie rozwiązany, spotkanie Prezydentów Polski i USA jest wykluczone.
 

Jakub Kumoch zapowiedział, że wtorkowe wystąpienie Prezydenta Dudy podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ będzie skupione na trzech głównych tematach: walce z pandemią, determinacji w walce ze zmianami klimatycznymi oraz walce narodów o swe prawa. Mówiąc o tej ostatniej kwestii wspomni m.in. o Ukrainie i Białorusi.
 

Minister stwierdził, że jeśli chodzi o spotkania dwustronne i wielostronne podczas wizyty – m.in. z głowami państw bałtyckich, Ukrainy i Mołdawii, motywem przewodnim będzie budowanie więzów z partnerami regionalnymi.
 

– Chcemy, żeby w świetle tego, co się stało z Nord Stream 2, (region) mówił bardziej jednym głosem – powiedział Jakub Kumoch. Zwrócił uwagę, że razem z polską delegacją do USA tym samym rejsowym samolotem LOT-u  przyleciały Prezydent Mołdawii Maia Sandu i Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.
 

Jak dodał minister, zaplanowano spotkanie Prezydenta RP z przywódcami mocarstw regionalnych: Brazylii i Turcji. Rozmowa z Prezydentem Turcji Tayyipem Erdoğanem ma dotyczyć m.in. sytuacji humanitarnej w Afganistanie. Z kolei rozmowa z brazylijskim Prezydentem Jairem Bolsonaro ma dotyczyć „współpracy polsko-brazylijskiej w wielu obszarach”.
 

Jakub Kumoch zapowiedział również, że w środę Prezydent RP weźmie udział w wirtualnym szczycie ds. Covid-19 zorganizowanym przez Biały Dom. Odwiedzi też Strefę Zero na Manhattanie i spotka się z przedstawicielami Polonii. (PAP)

Poleć znajomemu