Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 30 sierpnia 2015

Minister Łopiński na uroczystości odsłonięcia pomnika "Inki"

Minister Łopiński na uroczystości odsłonięcia pomnika   |   Minister Łopiński na uroczystości odsłonięcia pomnika "Inki" (fot. Mateusz Ochocki / KFP) Minister Łopiński na uroczystości odsłonięcia pomnika "Inki" (fot. Mateusz Ochocki / KFP) Minister Łopiński na uroczystości odsłonięcia pomnika "Inki" (fot. Mateusz Ochocki / KFP) Minister Łopiński na uroczystości odsłonięcia pomnika "Inki" (fot. Mateusz Ochocki / KFP) Minister Łopiński na uroczystości odsłonięcia pomnika "Inki" (fot. Mateusz Ochocki / KFP)

Pomnik Danuty Siedzikówny zamordowanej w 1946 r. w wieku 17 lat przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa odsłonięto w niedzielę w Gdańsku. W uroczystości uczestniczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński.

 

Pomnik sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej stanął na skwerze w pobliżu kościoła św. Jana Bosko na gdańskiej Oruni, u zbiegu ulic Trakt św. Wojciecha i Gościnna, gdzie z okazji odsłonięcia monumentu odbyła się uroczysta msza polowa.

 

- Droga „Inki”, jej niezłomna postawa, urasta do rangi symbolu – mówił podczas mszy metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Hierarcha przypomniał losy Żołnierzy Wyklętych, do których należała Siedzikówna.

 

Autorem wykonanego z aluminium i mosiądzu na granitowym postumencie pomnika jest rzeźbiarz Andrzej Renes, który jest też m.in. twórcą pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Katedrze Mariackiej w Gdańsku.(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu