przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 14 czerwca 2016

76. rocznica pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz

Minister Wojciech Kolarski uczestniczył we wtorek w obchodach 76. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

 

Podczas spotkania z byłymi więźniami na terenie byłego obozu Auschwitz I, minister Kolarski odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do organizatorów i uczestników tegorocznych obchodów:

,,Przed siedemdziesięciu sześciu laty do obozu koncentracyjnego Auschwitz przybył pierwszy transport polskich więźniów politycznych. Tak rozpoczęła się tragiczna historia tego miejsca, gdzie Niemcy dokonali niewyobrażalnych zbrodni. Przez ten obóz przeszło blisko półtora miliona ludzi: Żydów, Polaków, Romów, Rosjan i przedstawicieli wielu innych narodów z bez mała całej okupowanej Europy. Oprawcy zmuszali ich do niewolniczej pracy, bili, głodzili, torturowali, katowali, rozstrzeliwali i gazowali. Liczbę ofiar szacuje się na prawie milion. Potworna fabryka śmierci działała bez przerwy przez ponad cztery i pół roku. Nie zatrzymała się nawet w obliczu zbliżającej się nieuchronnej klęski III Rzeszy. Do końca napędzała ją nazistowska pogarda i ludobójcza nienawiść.

 

Wszystko to wiemy dzisiaj, ale wtedy, 14 czerwca 1940 roku, oni tego jeszcze nie wiedzieli. Ponad siedmiuset ludzi, w tym wielu młodych, poniżej dwudziestu lat, nie zdawało sobie sprawy, że stają na progu zagłady. Nikt na świecie jeszcze sobie nie wyobrażał, do jakiego okrucieństwa zdolny okaże się hitlerowski aparat terroru. Ale od pierwszych chwil przekonali się, że zostaną poddani próbie, jakiej żaden człowiek jeszcze nie doświadczył” – napisał prezydent. Zobacz także: Prezydent: Jesteśmy odpowiedzialni za prawdę o Auschwitz

 

Ponadto podczas uroczystości minister Wojciech Kolarski złożył wieńce od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy przed tablicą upamiętniającą wydarzenia z 14 czerwca 1940 roku w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im rtm. Pileckiego w Oświęcimiu oraz przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu Bloku 11 na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

 

Dzień 14 czerwca, decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 2006 roku, został uznany jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.  

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.