przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 8 sierpnia 2016

Rok aktywności, obecności i otwartości. Priorytet - szczyt NATO

  |   Konferencja Szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Sadurskiej i prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja Szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Sadurskiej i prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja Szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Sadurskiej i prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja Szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Sadurskiej i prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja Szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Sadurskiej i prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja Szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Sadurskiej i prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Konferencja Szefowej Kancelarii Prezydenta Małgorzaty Sadurskiej i prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)
- To był rok aktywności, obecności i otwartości - podkreślała w poniedziałek szefowa KPRP Małgorzata Sadurska podsumowując rok urzędowania Andrzeja Dudy. Minister Krzysztof Szczerski dodał, że priorytetem głowy państwa w tym czasie było podniesienie poziomu bezpieczeństwa Polski w ramach NATO. - Prezydent podniósł poziom bezpieczeństwa na wyższy poziom - podkreślil minister.
 
AKTYWNOŚĆ KRAJOWA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY
 
Jak mówiła Małgorzata Sadurska, Andrzej Duda miał m.in. udział w realizacji takich obietnic ze swej kampanii wyborczej jak: wprowadzenie programu "Rodzina 500 plus" i zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Podpisał ponadto ustawę o ochronie ziemi, a także wniósł do Sejmu projekty ustaw: obniżającej wiek emerytalny do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet oraz w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku. - Bardzo cieszymy się, że jest pozytywne stanowisko rządu (dot. obniżenia wieku). Wierzymy, że po wakacjach prace nad tą ustawą zostaną przyśpieszone - zaznaczyła Małgorzata Sadurska.
 
 
Według szefowej KPRP, w pierwszym roku swej prezydentury Andrzej Duda odbył 98 wizyt krajowych. - Pan prezydent kontynuuje to, co zapowiedział w kampanii wyborczej, że odwiedzić wszystkie polskie powiaty (...) Przez pierwszy rok prezydentury (odwiedził) 22 nowe powiaty. To 22 spotkania z mieszkańcami - dodała Małgorzata Sadurska.
 
Zwróciła przy tym uwagę, że Andrzej Duda odbył również 30 wizyt zagranicznych. - To pokazuje jak bardzo aktywną działalność prowadzi pan prezydent - zaznaczyła szefowa Kancelarii Prezydenta. 
W kontekście aktywności głowy państwa Malgorzata Sadurska wspomniała też o udziale w kwietniowych obchodach 1050-lecia przyjęcia chrztu przez Polskę oraz lipcowych: szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży.
 
Szefowa Kancelarii Prezydenta przypomniała również, że w KPRP powstały nowe biura, m.in. Biuro do Spraw Kontaktu z Polakami za Granicą oraz Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej, które - jak podkreśliła - kontynuuje działalność "Dudapomocy" z kampanii wyborczej.  
 
- Niecały rok działalności Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej to 18 tys. listów, pism, wniosków, które wpłynęły do Biura; to 7 tys. podjętych interwencji i 3 tys. spotkań indywidualnych osób z pracownikami Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej - mówiła Małgorzata Sadurska.
 
W KPRP powstało też Biuro Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich. - I tu też możemy powiedzieć: 130 różnego rodzaju spotkań o charakterze dialogicznym z grupami reprezentatywnymi, które w Kancelarii Prezydenta chciały przedstawić bądź to swoje problemy, bądź to swoje postulaty - podkreślała prezydencka minister.
  

 

Małgorzata Sadurska była pytana przez dziennikarzy o rolę prezydenta w sporze o Trybunał Konstytucyjny. - Sprawa związana z Trybunałem Konstytucyjnym to nie jest spór prawny czy spór konstytucyjny. To jest typowy spór polityczny i ten spór powinien być rozwiązany w parlamencie - argumentowała. Przypomniała, że w sprawie TK z inicjatywy prezydenta w kancelarii prezydenckiej odbyło się spotkanie z przewodniczącymi klubów parlamentarnych, marszałkiem Sejmu i prezesem oraz wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego.

 

- I na tym spotkaniu prezydent powiedział, że przecież sprawa związana z Trybunałem Konstytucyjnym rozpoczęła się w parlamencie i w parlamencie powinna ta sprawa być zakończona - powiedziała minister. Wskazała też, że Duda spotkał się również z przedstawicielami organizacji pozarządowych, m.in. zgromadzonych wokół raportu "10 tez o naturze konfliktu, potrzebie kompromisu i kierunku reformy Trybunału Konstytucyjnego".

 

Zapytana, czy prezydent nie miał wątpliwości co do podpisania nowej ustawy o TK, odparła: - Prezydent tę ustawę podpisał, dlatego że po pierwsze realizuje ona większą część postanowień czy opinii Komisji Weneckiej, a po drugie prezydent podpisując tę ustawę chciał, żeby właśnie ten spór polityczny dotyczący Trybunału Konstytucyjnego jak najszybciej się zakończył - powiedziała Małgorzata Sadurska.
 
Jak dodała: - Prezydent chce, żeby ten spór wokół Trybunału Konstytucyjnego się zakończył i żeby nie był po prostu podsycany politycznie, i żeby nie był traktowany przez część opozycji jako taka kroplówka, która podtrzymuje aktywność medialną.
 

 
 
 
AKTYWNOŚĆ ZAGRANICZNA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

- Priorytetem Andrzeja Dudy w pierwszym roku prezydentury było podniesienie poziomu bezpieczeństwa Polski w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówił podczas konferencji prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Dodał, że mimo opinii sceptyków, szczyt warszawski wykroczył poza decyzje szczytu w Newport, zmienił formułę bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej dzięki obecności sił NATO w regionie. - Prezydent podniósł poziom bezpieczeństwa na wyższy poziom- powiedział Krzysztof Szczerski.
 
  
Dodał, że na przeszkodzie do realizacji tego celu stały trzy potencjalne przeszkody: rozbicie jedności w Europie Środkowo-Wschodniej, "wyizolowanie Polski jako kraju problematycznego" z decyzji dotyczących wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz pokazanie niespójności wewnątrz Sojuszu.
 
Krzysztof Szczerski powiedział, że moment krytyczny - jeśli chodzi o to, jakie Sojusz podejmie decyzje - był między połową maja i połową czerwca. - To moment, w którym ważyły się losy tego, w jaki sposób będzie skonstruowana obecność NATO w Europie Środkowej i Wschodniej i w tym względzie, czy obejmie ona też Polskę - podkreślił. Jak dodał, polska strona chciała zakończyć negocjacje przed referendum ws. Brexitu, co udało się osiągnąć.
 
- Te trzy przeszkody zostały pokonane dzięki aktywności prezydenta Andrzeja Dudy - podsumował Krzysztof Szczerski.
 
Minister był też pytany o zacieśnianie relacji między Turcją i Rosją. Jak zaznaczył, z perspektywy polskich interesów, strategiczne jest pytanie: - Do jakiego stopnia chcemy utrzymać Turcję w orbicie wspólnoty transatlantyckiej? Zaznaczył, że pochopne, ostre oceny mogą prowadzić do błędów. - Istotne jest to, by Turcja pozostała częścią wspólnoty transatlantyckiej, ale także, by była krajem wewnętrznie przewidywalnym i stabilnym - powiedział.
 
- Będziemy oceniać działania polityki tureckiej, czy gwarantują wewnętrzną stabilność, porządek i ład i czy gwarantują pozostawanie Turcji w orbicie transatlantyckiej - dodał.
 
Prezydencki minister mówił też, że dla bezpieczeństwa Polski, poczucia bezpieczeństwa Polaków była ważna odpowiedzialna polityka migracyjna polskiego rządu i prezydenta. Dodał, że prezydent sformułował ją bardzo jasno: "Nikt, kto chce dobrowolnie osiedlić się w Polsce nie będzie pozbawiony prawa do dostępu do polskiej procedury azylowej" - powiedział.
 
- Jednocześnie nie będzie zgody polskich władz, by do do Polski zostali przysyłani ludzie w sposób przymusowy - dodał. Krzysztof Szczerski zaznaczył, że przymusowa relokacja jest wbrew prawom człowieka. Dodał, że Polska strzeże wschodniej granicy UE i przyjmuje falę imigracyjną, ekonomiczną ze Wschodu oraz angażuje się w pomoc uchodźcom w obozach na Bliskim Wschodzie.
 
 

 

Szefowa Kancelarii Prezydenta poinformowała także, że pierwotnie konferencja podsumowująca rok prezydentury Andrzeja Dudy była planowana na piątek, ale została przesunięta ze względu na uroczystości pogrzebowe kard. Franciszka Macharskiego. (Inf. własna / PAP)
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.