przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 9 września 2016

Obchody 1050-lecia Chrztu Polski na Dolnym Śląsku

Pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyły się w piątek na górze Ślęża koło Sobótki (Dolnośląskie) dolnośląskie obchody 1050-lecia chrztu Polski. W uroczystościach udział wzięli hierarchowie z Polski, Czech i Niemiec oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Prezydenta RP reprezentował Sekretarz Stanu w KPRP Krzysztof Szczerski.

  

Minister odczytał list skierowany do uczestników obchodów przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

„Kiedy za sprawą księcia Mieszka nasza ojczyzna weszła do europejskiej wspólnoty ludów chrześcijańskich, Ślęża stała się ważnym ośrodkiem piastowskiej władzy oraz życia religijnego. Od tamtej pory kolejne świątynie wznoszone na tym szczycie były celem pielgrzymek wiernych" - napisał prezydent w liście.

 

Jak zauważył, "piękno i wzniosłość ślężańskiej przyrody po dziś dzień skłaniają do duchowej refleksji, a zarazem przypominają o wspaniałym dziedzictwie, z którego my Polacy czerpiemy już od ponad 30 pokoleń".

 

"Są znakiem stale aktualnych, uniwersalnych wartości, na których ufundowana jest nasza polska tożsamość” - podkreślił Andrzej Duda. Prezydent dodał, że góra Ślęża jest dla Polaków pomnikiem historii, "a nade wszystko świadkiem wierności naszego narodu wobec przesłania dobrej nowiny”.

 

Minister Szczerski wręczył przyznane przez prezydenta dwa odznaczenia. Za zasługi dla państwa i społeczeństwa Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Stanisław Gebhardt, więzień obozu koncentracyjnego, wieloletni emigrant, ekonomista, działacz chrześcijański i społeczny.

 

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano metropolitę wrocławskiego ks. abp. Józefa Kupnego za wybitne zasługi w działalności duszpasterskiej i społecznej, za propagowanie polskiej kultury i krzewienie idei chrześcijańskich oraz za osiągnięcia w pracy naukowej.

 

Minister Szczerski podkreślił, że chrzest Polski rozpoczął budowę dwóch wspólnot - wspólnoty narodu i wspólnoty wiary. - Te dziś wręczone odznaczenia pokazują wagę i żywotność tych dwóch wspólnot. Prezydent Duda docenił przedstawicieli obu z nich - pasterza diecezji wrocławskiej arcybiskupa Kupnego, budującego żywą wiarę w kościele oraz prof. Gebhardta, który całym swoim trudnym życiem pełnym poświęcenia ojczyźnie propagował również wartości chrześcijańskie w polityce. Pokazywał, że można budować wspólnotę narodu, wspólnotę w polityce o ważniejsze wartości niż bieżąca działalność publiczna - mówił minister.

 

Wcześniej odbyła się msza św. w zabytkowym kościele na szczycie góry pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Po Eucharystii na Ślęży odbyła się sesja naukowa pt. „Rola Dolnego Śląska w budowaniu państwowości w Polsce”.

(PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.