przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 11 września 2016

Uroczystości beatyfikacyjne ks. Władysława Bukowińskiego w Kazachstanie

  |   Uroczystości beatyfikacyjne ks. Władysława Bukowińskiego w Kazachstanie (Fot. Służba prasowa akimatu m. Karaganda) Uroczystości beatyfikacyjne ks. Władysława Bukowińskiego w Kazachstanie (Fot. Służba prasowa akimatu m. Karaganda) Uroczystości beatyfikacyjne ks. Władysława Bukowińskiego w Kazachstanie (Fot. Służba prasowa akimatu m. Karaganda) Uroczystości beatyfikacyjne ks. Władysława Bukowińskiego w Kazachstanie (Fot. Służba prasowa akimatu m. Karaganda) Szef Gabinetu Prezydenta RP Adam Kwiatkowski odczytał list Prezydenta RP (fot. Walentina Elizarowa) Uroczystości beatyfikacyjne ks. Władysława Bukowińskiego w Kazachstanie (fot. Walentina Elizarowa)

11 września 2016 r. Szef Gabinetu Prezydenta RP Minister Adam Kwiatkowski reprezentował Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę w uroczystościach beatyfikacyjnych ks. Władysława Bukowińskiego w Karagandzie w Kazachstanie.

 

Na zakończenie uroczystej mszy św. Minister Adam Kwiatkowski odczytał list Prezydenta RP skierowany do uczestników uroczystości beatyfikacyjnych.

 

„Wyniesiony dzisiaj na ołtarze „Apostoł Kazachstanu” był również prawdziwym bohaterem dla swoich rodaków. Jako naród nigdy nie zapomnimy o Jego poświęceniu i odwadze. O Jego ojcowskiej miłości wobec tych z nas, których zbrodnicze imperium sowieckie rzuciło na pustkowia Kazachstanu, Kirgizji i Tadżykistanu. O Jego posłudze wobec wygnańców walczących o zachowanie ludzkiej godności oraz narodowej pamięci i tożsamości.” – napisał Prezydent RP.

 

Następnie, w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, Sekretarz Stanu złożył kwiaty oraz zapalił znicz przed ołtarzem z relikwiami ks. W. Bukowińskiego.

 

Po uroczystościach beatyfikacyjnych Szef Gabinetu Prezydenta RP wziął udział w spotkaniu przedstawicieli polskiego rządu: Ministra Henryka Kowalczyka oraz Ministra Jana Dziedziczaka, z Polonią.

 

Szef Gabinetu Prezydenta odwiedził także miejscowość Spassk, w której w 1941 roku został utworzony specjalny radziecki obóz dla jeńców wojennych wchodzący w skład Karłagu (Karagandyjskiego Łagru). W obozie znajdowało się ok. 260 polskich jeńców wojennych wziętych do niewoli we wrześniu 1939 roku, po agresji ZSRR na Polskę. W miejscu upamiętniającym polskich więźniów oraz ofiary Karłagu Minister Adam Kwiatkowski, w imieniu Prezydenta RP, zapalił znicz.

 

Ks. Władysław Bukowiński urodził się 22 grudnia 1904 r. w Berdyczowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1931 r. Po kilku latach pracy duszpasterskiej w Rabce i w Suchej Beskidzkiej, 8 sierpnia 1936 r. wyjechał na Kresy. W 1940 r. został uwięziony przez NKWD. Po opuszczeniu więzienia w 1941 r. aktywnie pomagał uciekinierom i jeńcom. W latach 1945-1954 przebywał w radzieckich więzieniach i obozach pracy w Kijowie, Bakał, Czelabińsku i Dżezkazganie. Następnie został przeniesiony do Karagandy, gdzie pełnił posługę  kapłańską do śmierci 3 grudnia 1974 r.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.