Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 23 września 2016

Inauguracyjna "Lekcja RP" o KOR

  |   Z archiwum IPN zostały wypożyczone archiwalia z okresu powstania KOR. Część to dokumenty SB, materiały operacyjne, dokumenty. (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Lekcja RP” w nowym roku szkolnym 2016/2017 odbywać się będzie raz w miesiącu. (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) O historii Komitetu Obrony Robotników opowiadali m.in. Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) W Pałacu Prezydenckim zainaugurowana została inicjatywa edukacyjna „Lekcja RP”. (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) O historii Komitetu Obrony Robotników opowiadali m.in. Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) O historii Komitetu Obrony Robotników opowiadali m.in. Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) O historii Komitetu Obrony Robotników opowiadali m.in. Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) O historii Komitetu Obrony Robotników opowiadali m.in. Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) O historii Komitetu Obrony Robotników opowiadali m.in. Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) W Pałacu Prezydenckim zainaugurowana została inicjatywa edukacyjna „Lekcja RP”. (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) O historii Komitetu Obrony Robotników opowiadali m.in. Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) W Pałacu Prezydenckim zainaugurowana została inicjatywa edukacyjna „Lekcja RP”. (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) W Pałacu Prezydenckim zainaugurowana została inicjatywa edukacyjna „Lekcja RP”. (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) W Pałacu Prezydenckim zainaugurowana została inicjatywa edukacyjna „Lekcja RP”. (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) W Pałacu Prezydenckim zainaugurowana została inicjatywa edukacyjna „Lekcja RP”. (Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

W Pałacu Prezydenckim zainaugurowana została inicjatywa edukacyjna „Lekcja RP”, która w nowym roku szkolnym 2016/2017 odbywać się będzie raz w miesiącu. Pierwsza odsłona „Lekcji RP” poświęcona była działalności Komitetu Obrony Robotników. Lekcja ukazała KOR jako organizację, która powstała ponad podziałami. O historii Komitetu opowiadali m.in. Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. 

 

Lekcję historii dla uczniów szkół średnich poprowadziła Justyna Błażejowska, autorka książki "Harcerską drogą do niepodległości. Od Czarnej Jedynki do Komitetu Obrony Robotników". Na lekcję zaproszeni zostali uczniowie ze szkół z Płocka, Radomia i Nowego Sącza.

 

  

- KOR jest absolutnym fenomenem, to wielka karta we współczesnej historii Polski - zaznaczył minister Wojciech Kolarski. Jak dodał, Komitet został stworzony przez osoby z różnych środowisk, wywodzących się z różnych tradycji politycznych, o różnych ideowych przekonaniach.

 

Podkreślił, że przez lata opowieść o KOR przybierała różne formy. - Zasługi jednych były podkreślane, inni byli z tej historii wymazywani. To prawda o tym, co wydarzyło się 40 lat temu, o ludziach z różnych stron, którzy odznaczyli się wielką odwagą, pośpieszyli z pomocą skrzywdzonym, stworzyli podwaliny wolnych związków zawodowych i "Solidarności", jest najciekawsza - podkreślił prezydencki minister.

  

Komitet Obrony Robotników to jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.

 

KOR był reakcją na represje, które w 1976 r. spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom. Żywiołowe protesty (strajki, wiece i demonstracje uliczne) wybuchły w Polsce 25 czerwca 1976 r., po ogłoszeniu dzień wcześniej przez premiera Piotra Jaroszewicza drastycznej podwyżki cen żywności.

 

23 września 1976 r. 14 osób ogłosiło "Apel do społeczeństwa i władz PRL", informując o powstaniu KOR-u. Sygnatariusze wzywali do: przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, ogłoszenia amnestii dla skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji i ukarania osób winnych łamania prawa.

 

W 2006 r., w 30. rocznicę powstania KOR-u, w Pałacu Prezydenckim prezydent Lech Kaczyński odznaczył nieuhonorowanych dotąd założycieli KOR, współpracowników Komitetu, "cichych bohaterów".  (inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu