przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 12 listopada 2016

Koncert pieśni patriotycznych „W naszych sercach Polska”

W sobotę w Katowicach minister Wojciech Kolarski uczestniczył w koncercie pieśni patriotycznych w 98. rocznicę Narodowego Święta Niepodległości pt. ,,W naszych sercach Polska”.

 

Podczas uroczystego wieczoru minister odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do uczestników i organizatorów tego artystycznego wydarzenia.

 

„Ślązacy zawsze znani byli z zamiłowania do wspólnego śpiewu. Przed 150 laty doktor Juliusz Roger – niemiecki lekarz, który zakochał się w polskim folklorze i zebrał ponad 500 utworów w tomie Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Szląsku – pisał: „Na piaszczystych polach Śląska wyrosły wonne kwiaty pieśni gminnej”, których „nuty orzeźwiające duszę i serce nie zaginą, dopóki lud żyć będzie”. Chciałbym, aby to wspaniałe dziedzictwo znalazło należne miejsce w kanonie polskich pieśni narodowych. „Biały Orle, zostań z nami” – śpiewali Ślązacy, idąc w bój o polskość swojej małej ojczyzny. Niechaj więc teraz, kiedy w całym kraju śpiewamy pieśni z tamtych przełomowych czasów, wśród innych utworów rozbrzmiewają także słowa powstańców śląskich: „Do walki, marsz, o świętą ziemię, / O święte chaty, święty siew, / O śląski lud, piastowskie plemię, / O serca polskie, polską krew!” - napisał w liście prezydent. Zobacz także: List do uczestników wydarzenia artystycznego „W naszych sercach Polska” w Katowicach

 

Uroczysty koncert zorganizowany we współpracy Wojewody Śląskiego, Prezydenta Miasta Katowice oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się siedzibie NOSPR.

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.