przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 8 września 2015

"Nawet jednostkowa sprawa, która dotyczy ogółu jest istotna"

Ważne pytania referendalne to takie pytania, które są ważne dla tych osób, które się pod nimi podpisały. Nawet jednostkowa sprawa, która dotyczy ogółu, jest sprawą bardzo istotną – mówiła minister Małgorzata Sadurska w rozmowie z Moniką Olejnik.
 

Szefowa Kancelarii Prezydenta podkreśliła w Radiu Zet, że w dyskusji o przyjmowaniu uchodźców słowem kluczem powinna być odpowiedzialność. Jak wyjaśniła, Polacy obawiają się, że sprowadzenie do Polski uchodźców może spowodować różnego rodzaju zagrożenia.

 

- W tym momencie rząd powinien dokładnie przeanalizować możliwości polskiej, ale i europejskiej polityki, jeżeli chodzi o uchodźców. Należy zadać pytanie, czy samo kwotowanie wystarczy, czy też trzeba podjąć inne działania, żeby zjawisko ludzi opuszczających swoje domy, swoje państwo, w jakiś sposób zmniejszyć – mówiła minister Sadurska. – My w tym momencie nie wiemy, o jakiej liczbie uchodźców mówimy. Premier Ewa Kopacz cały czas mówi o 2 tys., a w obiegu unijnym funkcjonuje liczba 10 tys., a może i więcej – dodała.

 

Przypomniała, że prezydent desygnował szefa BBN jako swojego przedstawiciela do Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego po to, żeby uzyskać te informacje. Powtórzyła, że jeżeli prezydent uzna za stosowne, spotka się w tym temacie z premier Kopacz, a póki co apele premier o spotkanie są elementem kampanii wyborczej. – Andrzej Duda zakończył swoją kampanię 22 maja o północy – stwierdziła Małgorzata Sadurska.

 

Pytana o odrzucone przez senatorów referendum, minister zaznaczyła, że z sześciu opinii konstytucjonalistów, o które prosił Senat, większość orzekła, że pytania są dobre, a referendum jest konstytucyjne.

 

Komentując niską frekwencję niedzielnego referendum, minister powtórzyła, że jego celem był wynik wyborczy Bronisława Komorowskiego, który miał nadzieję na przyciągnięcie w ten sposób elektoratu Pawła Kukiza.

 

- Dlatego żałuję, że referendum zgłoszone przez prezydenta Dudę, dotyczące trzech ważnych tematów – sześciolatków, wieku emerytalnego i lasów państwowych – nie mogło się odbyć. Ważne pytania referendalne to takie, które są ważne dla tych osób, które się pod nimi podpisują. Nawet jednostkowa sprawa, która dotyczy ogółu jest sprawą bardzo istotną – zaznaczyła minister Sadurska.

 

Powtórzyła, że pod pytaniami zgłoszonymi przez prezydenta Dudę podpisało się 6 mln. osób, a prezydent był tu osobą pośredniczącą, bo Sejm odrzucił dwa z tych wniosków, a trzeci leży od półtora roku w "zamrażarce Marszałka Sejmu". – Szanujmy głos ludzi, szanujmy głos obywateli – zaapelowała szefowa KPRP.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.