przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 15 listopada 2016

100. rocznica śmierci Henryka Sienkiewicza

  |   Złożenie kwiatów przez Parę Prezydencką pod pomnikiem H.Sienkiewicza w Vevey (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Złożenie kwiatów przez Parę Prezydencką pod pomnikiem H.Sienkiewicza w Vevey (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Kwiaty od Prezydenta RP na grobie Henryka Sienkiewicza w krypcie Bazyliki Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) W 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza, minister Wojciech Kolarski złożył wiązankę biało-czerwonych kwiatów od Prezydenta RP (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Kwiaty od Prezydenta RP na grobie Henryka Sienkiewicza. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP) Okolicznościowa iluminacja Pałacu Prezydenckiego. (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

 Z okazji 100. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza, w Vevey w Szwajcarii gdzie zmarł pisarz, Para Prezydencka złożyła wieniec. Minister Wojciech Kolarski, w imieniu Prezydenta złożył wiązankę w w krypcie warszawskiej Bazyliki Archikatedralnej, gdzie znajduje się grób noblisty, a na fasadzie Pałacu Prezydenckiego pojawiła się okolicznościowa iluminacja.

 

W Vevey Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt w Szwajcarii Henryka Sienkiewicza, który doo Szwajcarii wyjechał po wybuchu pierwszej wojny światowej. Zmarł 15 listopada 1916 r. w Vevey i tam został pochowany.

 

Minister Wojciech Kolarski złożył wiązankę biało-czerwonych kwiatów od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy na grobie pisarza w krypcie Bazyliki Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela.


Rok 2016, w którym przypada setna rocznica śmierci pisarza (a także 170. rocznica jego urodzin), Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Rokiem Henryka Sienkiewicza. Także w tym roku powieść  Henryka Sienkiewicza ,,Quo vadis” została wybrana jako lektura Narodowego Czytania.

 
Henryk Sienkiewicz był pierwszym polskim laureatem Nagrody Nobla, którą otrzymał w 1905 roku „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu”.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.