przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 17 listopada 2016

Gala wręczenia Nagrody im. Oskara Haleckiego w konkursie „Książka Historyczna Roku”

  |   Minister Wojciech Kolarski uczestniczył w uroczystości wręczenia nagród w konkursie „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Minister Wojciech Kolarski uczestniczył w uroczystości wręczenia nagród w konkursie „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Minister Wojciech Kolarski uczestniczył w uroczystości wręczenia nagród w konkursie „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP) Minister Wojciech Kolarski uczestniczył w uroczystości wręczenia nagród w konkursie „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

W czwartek minister Wojciech Kolarski uczestniczył w uroczystości wręczenia nagród w konkursie Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego.

Podczas uroczystego wieczoru minister odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, skierowany do organizatorów i uczestników gali. Zobacz także: List Prezydenta RP do Uczestników i Organizatorów uroczystości wręczenia nagród w IX edycji Konkursu „Książka Historyczna Roku”

 

„Historia uczy, ostrzega, daje inspirację – ale tylko wtedy, gdy jest wnikliwie badana i śmiało, bez przemilczeń przedstawiana. Jeśli chcemy, aby polska współczesność i przyszłość były zbudowane na najcenniejszych wartościach, to musimy wiedzieć i wyraźnie wskazać, co na historycznej drodze było dobre, a co złe. Nazwać jednoznacznie heroizm, wierność, honor, odwagę, godność, mądrość – i odróżnić je od tchórzostwa, zdrady, serwilizmu. Odwołując się do tytułu jednej z nominowanych książek, razem z Państwem liczę na to, że skutecznie uda się przezwyciężyć „afazję polską” – utratę zdolności mówienia, która miewa w Polsce tę specyfikę, że potrafi dotyczyć wybranych wątków i zagadnień z przeszłości. Dzięki Państwa konkursowi, dzięki wspaniałemu wysiłkowi autorów i wydawców można mieć nadzieję, że zostanie ona przezwyciężona z pożytkiem dla nas wszystkich” – napisał w liście prezydent.

 

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Oskara Haleckiego, w organizowanym po raz dziewiąty konkursie, objęta została honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

 

Konkurs "Książka Historyczna Roku” ma na celu popularyzację czytelnictwa książek historycznych przedstawiających XX-wieczne dzieje Polski. Jego organizatorami są: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A., Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury.

 
Zobacz także: List Prezydenta RP

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.