Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 8 września 2015

Szef BBN: Ewentualne decyzje ws. kwot uchodźców uzgodnić z opozycją

Ewentualne przyjęcie unijnego mechanizmu określania liczby uchodźców przyjmowanych przez państwa członkowskie i sama liczebność imigrantów powinny być uzgadniane z opozycją - powiedział we wtorek szef BBN Paweł Soloch.

 

- Uważam, że tego rodzaju decyzje - o przyjęciu uchodźców i o uznaniu samego mechanizmu, bo na razie przed tym się bronimy - wymagałyby co najmniej konsultacji, a najlepiej uzgodnienia stanowiska z przedstawicielami opozycji parlamentarnej, tak żeby to było wspólne stanowisko; żeby ten rząd nie podejmował zobowiązań, które państwo będzie musiało wykonywać już pod nowymi rządami za półtora miesiąca - powiedział minister Soloch PAP.

 

Zaznaczył, że "nasze oficjalne stanowisko po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej jest takie, że decyzja o określeniu takiej czy innej grupy cudzoziemców ma być suwerenną decyzją każdego z państw", jednak "gdyby pojawiła się jakaś presja na deklarację przyjęcia kilkunastu tysięcy, a może i więcej, osób - chodzi też o sam mechanizm kwotowy" - rząd powinien wstrzymać się z decyzjami lub uzgodnić je z innymi siłami w parlamencie. (PAP)
 

 

Poleć znajomemu