Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 11 listopada 2016

Udział ministra Adama Kwiatkowskiego w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Irlandii

  |   Minister Adam Kwiatkowski na obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Irlandii (fot. Katarzyna Kasperkiewicz) Minister Adam Kwiatkowski na obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Irlandii (fot. Marek Wysocki) Minister Adam Kwiatkowski na obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Irlandii (fot. Marek Wysocki) Minister Adam Kwiatkowski na obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Irlandii (fot. Katarzyna Kasperkiewicz) Minister Adam Kwiatkowski na obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Irlandii (fot. Katarzyna Kasperkiewicz) Minister Adam Kwiatkowski na obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Irlandii (fot. Katarzyna Kasperkiewicz) Minister Adam Kwiatkowski na obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Irlandii (fot. Katarzyna Kasperkiewicz) Minister Adam Kwiatkowski na obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Irlandii Minister Adam Kwiatkowski na obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Irlandii Minister Adam Kwiatkowski na obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Irlandii (fot. ks. Stanisław Hajkowski)

W dniach 11-14 listopada 2016 roku Sekretarz Stanu, Szef Gabinetu Prezydenta Adam Kwiatkowski – na zaproszenie organizacji polonijnych - przebywał w Irlandii, gdzie wziął udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.

 

W trakcie wizyty minister Adam Kwiatkowski spotkał się z ks. dr Stanisławem Hajkowskim SChr, koordynatorem duszpasterstwa polskiego w tym kraju, odwiedził Kościół St. Audeon’a w Dublinie oraz spotkał się z reprezentacją środowiska harcerskiego w Irlandii. Na Cmentarzu Glasnevin - narodowej nekropolii Irlandii – Szef Gabinetu Prezydenta RP wraz z Ambasadorem RP w Dublinie Ryszardem Sarkowiczem, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, złożył kwiaty pod pomnikiem Wielkiego Głodu oraz na płycie nagrobnej hrabiny Konstancji Markiewicz, bojowniczki walk o niepodległość Irlandii. Minister odwiedził także miejsce upamiętnienia polskiego odkrywcy i naukowca, Pawła Edmunda Strzeleckiego, zasłużonego dla narodu irlandzkiego. Zobacz także: Minister Adam Kwiatkowski spotkał się nauczycielami polonijnymi w Irlandii

 

Ponadto Szef Gabinetu Prezydenta RP uczestniczył w uroczystym wręczeniu nagród laureatom konkursu „Wybitny Polak w Irlandii” organizowanym przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” we współpracy z Klubem Twórczego Myślenia z Limerick. Uroczystość była połączona z uczczeniem Narodowego Dnia Niepodległości.Na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej w Dublinie oraz Polskiego Klubu Myśli Patriotycznej w Navan minister Adam Kwiatkowski wziął udział w mszy św. w intencji Ojczyzny w Kościele Najświętszej Maryi Panny w Navan.  Wspólnie z mieszkającymi w tej miejscowości Polakami minister uczestniczył w wieczorze poetyckim, który zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

 
Poleć znajomemu