Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 13 stycznia 2017

Spotkanie ekspertów ds. polityki bezpieczeństwa „Snow Meeting”

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski uczestniczył w odbywającym się w Trokach koło Wilna nieformalnym posiedzeniu ekspertów ds. polityki bezpieczeństwa „Snow Meeting”. W tegorocznym, dziesiątym już spotkaniu, bierze udział około 90 polityków i ekspertów z krajów UE i NATO.
 
Jednym z tematów rozmów była kwestia bezpieczeństwa w regionie, mówiono o stosunkach z Rosją i sytuacji na Ukrainie. Dyplomaci podkreślali, że ważne jest, aby Polska i Litwa zachowały to samo stanowisko. - Powinny dalej wspierać inicjatywę Partnerstwa Wschodniego -  zaznaczył minister minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius.  Dodał również, że "ścisła współpraca Litwy i Polski nie ma alternatywy ".

 

"Litwa i Polska są najbliższymi sąsiadami i strategicznymi partnerami mającymi bardzo wiele wspólnych interesów i wyzwań" – czytamy w komunikacie MSZ Litwy wydanym po spotkaniu.

 

Podczas obrad mówiono też o współpracy w dziedzinie energetyki i transportu, poruszono kwestię budowy siłowni w Ostrowcu. Wśród omawianych tematów znalazła się także kwestia polskiej mniejszości na Litwie.
 
20 stycznia minister Linas Linkevičius na zaproszenie szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego uda się do Warszawy.
(źródło: Wiadomości znad Wilii, PAP)

 

Poleć znajomemu